Zanim wir studenckich obowiązków wciągnie nas na dobre, warto zadbać o dopięcie na ostatni guzik kilku organizacyjnych spraw i zastanowić się nad wyborem odpowiedniej oferty z Internetem dla studentów. Internet obecnie jest czymś tak oczywistym, że trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez niego. Jednak, aby w pełni zaspokoić potrzeby dzisiejszych studentów, taki Internet musi charakteryzować się wysokim transferem, dużą przepustowością łącza oraz stabilnym i niezawodnym połączeniem.
Dzięki rozwojowi technologii większość uczelni korzysta dzisiaj z zajęć online, które są wygodnym rozwiązaniem dla studentów, ale wymagają odpowiednio dostosowanego łącza. Dzięki niemu, bez najmniejszego problemu, możemy w każdej chwili skontaktować się z uczelnią, sprawdzić grupowego maila czy plan zajęć. Jednak, aby mieć odpowiednią motywację do nauki, warto także zadbać o czas wolny i wypoczynek. Szybki Internet przyda się każdemu studentowi, który lubi grać online za znajomymi lub oglądać filmy na popularnych platformach streamingowych.
Internet dla studentów - na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
Internet mobilny czy stacjonarny? Jaka prędkość gwarantuje płynne oglądanie materiałów video w rozdzielczości 4K? Jak dużej prędkości wysyłania potrzebuję? To tylko kilka z przykładowych pytań, które warto sobie zadać przed podpisaniem umowy z operatorem Internetu. Pomimo tego, że sam wybór oferty może wydawać się całkiem prosty, nie podejmujmy decyzji zbyt pochopnie. Najistotniejszą kwestią będzie przede wszystkim transfer, a także cena pakietu. Dla osób interesujących się bardziej technicznymi sprawami istotny może być także rodzaj routera, gdyż każdy z oferowanych modeli różni się parametrami oraz obsługiwanym standardem Wi-Fi. Na co konkretnie zwrócić uwagę podczas wyboru oferty Internetu dla studenta?
- Prędkość pobierania (ang. download) - to najważniejszy parametr, którego wysoka wartość przekłada się bezpośrednio na jakość oraz szybkość odtwarzanych treści multimedialnych, a także na ogólny komfort korzystania z Internetu. Zależność jest bardzo prosta - im wyższa prędkość, tym szybsze ładowanie stron czy filmów w jakości 4K lub 8K.
- Prędkość wysyłania (ang. upload) - ta cecha przyda się wszystkim studentom, którzy często wysyłają duże pliki. Korzystanie z tzw. chmury jest popularnym sposobem na przechowywanie danych czy kopii zapasowych, a wysoki współczynnik wysyłania sprawi, że operację przesyłania danych wykonamy bardzo szybko. Ten parametr docenią także osoby lubiące grać online, którzy potem przesyłają materiały z gry na różne serwisy.
- Router Wi-Fi - wybór odpowiedniego urządzenia jest o tyle istotny, że pozwoli rozdzielić sygnał i obdzielić nim nie tylko smartphona, ale podłączyć dodatkowe urządzenia, jak telewizor czy drukarkę.
- Cena - większość operatorów posiada w swojej ofercie pakiety w kilku przedziałach cenowych. Najdroższe z nich posiadają najbogatszy pakiet, ale warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie zawsze najdroższy będzie oznaczać ten, którego potrzebujemy.
- Stabilność połączenia - bez niej nawet najszybszy Internet będzie bezużyteczny. Najprostszym sposobem sprawdzenia tego parametru będzie rozmowa, np. z osobami mieszkającymi w tym samym bloku.
- Limit danych oraz zasięg - oba te parametry dotyczą Internetu mobilnego. Jego główną zaletą jest fakt, że zawsze mamy go ze sobą w telefonie, jednak ma on też swoje wady. Jedną z największych jest miesięczny limit danych, który w przypadku dużej aktywności w Internecie zostanie wyczerpany bardzo szybko. Na rynku obecni są operatorzy, którzy oferują duże pakiety danych, ale te nigdy nie dorównają swoimi możliwościami internetowi stacjonarnemu. Bardzo istotny jest także zasięg, który na przedmieściach większych miast może czasowo zanikać czy słabnąć.
- Okres trwania umowy - obecność tej pozycji na końcu wcale nie oznacza, że jest ona najmniej istotna - nic bardziej mylnego! Życie studenta bywa nieprzewidywalne, dlatego wielu z nich nie chce wiązać się stałymi umowami z operatorami. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem podpisanie umowy na czas nieokreślony.
Czytelne warunki i minimum formalności
Wielu studentów zadaje sobie pytanie, co w sytuacji, kiedy chcielibyśmy podpisać umowę z operatorem, ale nie jesteśmy właścicielami mieszkania? W przypadku, kiedy mowa o studentach wynajmujących pokój lub mieszkanie, do podpisania umowy w większości przypadków wystarcza dokument tożsamości, np. dowód osobisty. Umowę na Internet dla studenta można zawrzeć bez najmniejszego problemu na stronie operatora lub odwiedzając jego salon.
Jaki Internet będzie najlepszy dla studenta?
Infrastruktura w największych polskich miastach umożliwia korzystanie z Internetu światłowodowego, który uznawany jest obecnie za najbardziej stabilny i zapewniający najlepsze prędkości. Jednak dopasowanie idealnej oferty do siebie to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich parametrów, ale także - a może przede wszystkim - kierowanie się tym, w jaki sposób będziemy z Internetu korzystać i do jakich aktywności go przeznaczymy. Najbardziej powszechnymi czynnościami będzie standardowe przeglądanie stron internetowych oraz mediów społecznościowych, a do tego rodzaju operacji wystarczy w zupełności łącze o prędkości 50 Mb/s. Dla bardziej wymagających studentów, którzy większość wolnego czasu spędzają na graniu w sieci, optymalną propozycją wydają się pakiety rozpoczynające się od prędkości 100 Mb/s. Swobodne odtwarzanie multimediów w rozdzielczości 4K., a także bezproblemowy streaming takich treści, umożliwia łącze światłowodowe o prędkości od 300 Mb/s, którego zdecydowaną zaletą jest stosunek jakości do ceny.
Wybór odpowiedniego Internetu dla studenta nie jest wcale trudny, ale podczas jego wyboru warto zapoznać się z tym, co proponuje rynek i nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Na stronie teletropiciel.pl zapoznasz się z aktualnymi ofertami Internetu dla studentów, które spełnią wymagania każdego użytkownika oraz umożliwią dostosowanie oferty pod konkretne potrzeby.