Podatek od deszczu to danina, którą wprowadzono do polskiej ordynacji podatkowej 5 lat temu. Wpływy zasilą budżet Wód Polskich. W 2023 roku możemy spodziewać się zwiększenia intensywności kontroli związanych z uiszczaniem opłaty. Dlaczego? Co to jest podatek od deszczu? Kto obecnie jest zobowiązany do jego zapłaty?
Podatek od deszczu – co to takiego?
Podatek od deszczu nie jest niczym nowym w polskim prawie. Został wprowadzony w 2018 roku, na mocy przepisów ustawy Prawo wodne i stanowi odpowiedź na postępujące zjawisko betonozy, a wraz z nim zaburzenie równowagi wchłaniania wody do gruntu. Zgodnie z regulacjami daniną objęci są właściciele nieruchomości o powierzchni większej niż 3500 m2, której obszar czynny biologicznie został wyłączony przez zabudowę w ponad 70%. Oznacza to, że obowiązek uiszczania podatku obejmuje przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, takie jak sklepy wielkopowierzchniowe, zakłady produkcyjne oraz hale magazynowe.
Czy można uniknąć podatku od deszczu?
Istnieją pewne sposoby na znaczące zmniejszenie lub uniknięcie konieczności uiszczenia podatku. Warto z nich skorzystać, ponieważ danina ta nie należy do najniższych – tym bardziej że brak płatności skutkuje naliczeniem dodatkowych odsetek od „utraconej”, czyli zabudowanej powierzchni. Jak obliczyć podatek od deszczu? Stosuje się do tego formułę:
jednostkowa stawka podatku x zabudowana powierzchnia nieruchomości x czas wyrażony w latach
Szukając sposobu na obniżenie podatku, warto pochylić się nad najprzyjaźniejszą dla środowiska metodą. Polega ona na zmniejszeniu obszaru zabudowy nieruchomości. Z pewnością nie mówimy tu o burzeniu budynków, ale np. o zlikwidowaniu części parkingów. Jeśli masz taką możliwość, możesz rozważyć zwiększenie naturalnej powierzchni nieruchomości poprzez włączenie do jej księgi wieczystej położonych obok działek. Jeżeli nie należy do Ciebie większa liczba nieruchomości i nie możesz zastosować tego zabiegu, do dyspozycji pozostają wszelkie systemy kanalizacji deszczowej i retencyjnej, takie jak rynny, korytka, studzienki czy zbiorniki na wodę deszczową. Zamontowanie ich pomoże obniżyć stawkę daniny. Więcej informacji na temat podatku od deszczu i tego, jak zmniejszyć jego wysokość przedstawia artykuł na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/podatek-od-deszczu-2023.
Kto nalicza podatek od deszczu?
Podatek od deszczu obowiązuje w całym kraju i dotyczy zarówno nieruchomości położonych w granicach miast, jak i tych na terenach podmiejskich. Chociaż sama danina zasila budżet Wód Polskich, jej wysokość obliczają organy gminy. Warto zaznaczyć, że jeżeli działka jest zabudowana w ponad 70%, przed naliczeniem opłaty gmina powinna przystąpić do weryfikacji sposobu zagospodarowania wód opadowych w jej obrębie. Przedmiotem kontroli jest system kanalizacji otwartej i zamkniętej. Zainstalowanie na terenie nieruchomości infrastruktury retencyjnej zmniejsza wysokość opłaty. Istotny jest jednak jej charakter – powinien być zewnętrzny, a więc funkcjonować w ramach większego obszaru niż sama nieruchomość.
Zgodnie z ordynacją podatkową i 5-letnim okresem przedawnienia roszczeń do danin publicznych, w 2023 roku możemy spodziewać się liczniejszych kontroli dotyczących tego podatku. Właściciele nieruchomości, którzy przez ostatnie lata nie uiszczali swoich należności, muszą liczyć się również z odsetkami. Kwoty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.