Już od najmłodszych lat powinno się uczyć dziećmi prawidłowego zarządzania pieniędzmi. Specjalnie dla nastolatków i młodych dorosłych przeznaczone są konta bankowe nazywane kontami dla młodych. Wchodzą obecnie w skład oferty wielu banków, dlatego wybór najlepszej propozycji może być problematyczny. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tych kontach?
Konta dla młodych – co to?
Konta dla młodych należą do rachunków osobistych przeznaczonych dla niepełnoletnich osób. Odpowiadają zarówno na potrzeby dzieci i nastolatków, jak i ich rodziców oraz opiekunów. Najczęściej rachunek może zostać otwarty dla osoby od 13. roku życia. Konieczna jest przy tym zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Wynika to ze względu na ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oczywiście pomimo tego dziecko może swobodnie korzystać z własnego konta. Nie wykona za to czynności takich jak zaciągnięcie kredytu czy inwestowanie. Otwarcie konta bankowego dla dziecka jest świetnym sposobem, by nauczyć je zarządzania pieniędzmi. Nastolatkowie pod okiem rodziców uczą się oszczędzania i wykonywania podstawowych operacji, takich jak:
- płacenie bez użycia gotówki,
- robienie przelewów,
- wypłacanie gotówki z bankomatu.
To rozwiązanie przydatne m.in. podczas wycieczek szkolnych i wyjazdów wakacyjnych dziecka. Jeśli zabraknie mu kieszonkowego, rodzice będą mogli po prostu w szybki sposób zasilić jego konto.
Czym charakteryzują się konta dla młodych?
Konta dla młodych przeznaczone są najczęściej dla osób powyżej 13. roku życia do osiągnięcia pełnoletności. Z niektórych rachunków można jednak korzystać nawet aż do 26. roku życia. Różnią się one od kont dla dorosłych kilkoma kluczowymi cechami. Po pierwsze, są one na ogół darmowe. Ewentualne opłaty są zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnych rachunków bankowych. Często nie są wymagane miesięczne wpływy, by mógł zostać spełniony warunek bezpłatności. Do kont młodzieżowych wydawane są karty debetowe, za które na ogół również nie uiszcza się opłat. Są atrakcyjne dla młodych ludzi, ponieważ występują w oryginalnych wzorach i kolorach. Istnieje możliwość stworzenia karty płatniczej z grafiką wybraną przez dziecko z własnej galerii. Bezpłatne są też bardzo często wypłaty z bankomatów, choć nie jest to zasada obowiązująca w przypadku każdego banku. To samo tyczy się kwestii darmowych przelewów. Wiele banków proponuje dodatkowo skorzystanie z konta oszczędnościowego dla młodych z atrakcyjnym oprocentowaniem. Niektóre banki oferują opcję autooszczędzania. Można ją zaprogramować w taki sposób, by od każdej transakcji odkładała się wybrana kwota bądź jej procent. Warto zwrócić uwagę na oferty banków, które posiadają własną, intuicyjną aplikację.
Jakie konto młodzieżowe wybrać?
Wybierając konto dla młodych warto sprawdzić, ile darmowych usług oferuje bank. Dobrze, by bezpłatne było założenie konta czy wypłaty z bankomatów. Trzeba zweryfikować, czy istnieje liczba transakcji, które należy wykonać, by korzystanie z karty było darmowe. Konto dla młodych wchodzi m.in. w skład oferty Alior Bank.