Drukarki to zaawansowane urządzenia wielofunkcyjne, które są zbudowane z delikatnych i czułych podzespołów. Ich nieprawidłowa eksploatacja może doprowadzić do awarii, a w najgorszym wypadku do trwałego uszkodzenia sprzętu. Nie zawsze jednak usterki pojawiają się z powodu niepoprawnego korzystania z drukarki. Częstym problemem, z którym spotykają się użytkownicy, jest m.in. całkowity brak wydruków, zacinające się kartki, źle odwzorowane, nienasycone kolory czy problemy z materiałami eksploatacyjnymi.
W tym artykule przyjrzymy się jednak innemu problemowi i podpowiemy Ci, co należy zrobić, gdy drukarka nie zgłasza błędu, a drukuje czyste kartki.
Drukarka drukuje czyste strony, a nie wyświetla się błąd
Pierwszą przyczyną, która może powodować, że nasze urządzenie drukuje czyste strony, a nie zgłasza błędu, jest zbiornik z atramentem. Ten problem dotyczy tylko nowego sprzętu, który dopiero podłączamy do sieci i konfigurujemy. Nie przejmuj się, że sprzedano Ci zepsuty model i nie kontaktuj się ze sklepem w celu dokonania reklamacji, tylko w pierwszej kolejności sprawdź, czy na zbiorniku z atramentem nie znajdują się zabezpieczenia, które uniemożliwiają drukowanie. Po co te zabezpieczenia? Ich celem jest zabezpieczenie tuszu przed wyciekaniem ze zbiornika, gdy jest nieużywany.
Jeżeli zatem zainwestowałeś w nowe urządzenie i chcesz szybko rozwiązać problem pustych wydruków, to koniecznie usuń zabezpieczenia. Jeśli szukasz zamienników tonerów, to zapraszamy na stronę https://www.dodrukarki.pl/category/tonery-bebny
Jakie mogą być inne przyczyny drukowania czystych stron?
Zupełnie inaczej należy działać, gdy nasze urządzenie jest eksploatowane od dłuższego czasu, a problem z czystymi wydrukami pojawia się z dnia na dzień. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na tzw. kolejkę wydruku. Co to jest? To miejsce, w którym możesz znaleźć wszystkie wydane wcześniej polecenia konkretnych wydruków. Pamiętaj, że Twoje urządzenie będzie realizowało je w kolejności, w której zleciłeś wydruki. Jeżeli jedno z poleceń nie zostało wykonane, np. z powodu pogniecionego papieru, to jest duże prawdopodobieństwo, że przez błąd blokuje kolejne wydruki. Rozwiązanie jest proste – należy uruchomić okno dialogowe „kolejka wydruku" na swoim komputerze lub innym urządzeniu, a następnie usunąć to, które blokuje kolejkę.
Inną kwestią, która z pewnością nie jest tak oczywista dla wielu użytkowników urządzeń drukujących, jest gramatura papieru, który wykorzystujemy do drukowania. Jeżeli do podajnika włożysz papier za cienki lub za gruby, to w efekcie Twoja drukarka nie będzie miała możliwości, aby go zadrukować. Urządzenia drukujące są kompatybilne z papierami o określonej gramaturze, a szczegółowe informację na ten temat znajdziesz w instrukcji, która jest dołączona do zakupu. Nie możesz jej znaleźć? Żaden problem! W wyszukiwarkę wpisz numer modelu, który posiadasz oraz słowo „instrukcja".
Jeżeli już wiesz, jaką gramaturę papieru obsługuje Twoja drukarka, to umieść papier w podajniku i sprawdź, czy urządzenie działa poprawnie.
Aktualizacja sterowników
Przyczyna pustych wydruków może tkwić również w aktualizacji posiadanego urządzenia, a raczej jej braku. Jeżeli dawno jej nie przeprowadzałeś, to właśnie nieaktualne oprogramowanie sprzętu może być bezpośrednią przyczyną tej awarii. Pamiętaj jednak, aby być ostrożnym, gdyż w niektórych modelach drukarek (np. HP) aktualizacja może spowodować całkowite zablokowanie zamienników, co zmusi Cię do kupowania znacznie droższych oryginalnych materiałów eksploatacyjnych.
Nie zapomnij o konserwacji sprzętu!
Jeżeli chcesz, aby Twoja drukarka była zawsze w dobrej kondycji i nie miała usterek, pamiętaj o regularnym dbaniu o sprzęt. Czyść ją regularnie i używaj delikatnych środków i ściereczek. O konserwacji konkretnego modelu więcej informacji znajdziesz w instrukcji. Warto również raz na jakiś czas oddać ją do serwisu, aby specjaliści sprawdzili, czy wszystko z urządzeniem w porządku i czy nie występuje ryzyko usterki.
Pamiętaj również, że drukarka to tylko sprzęt elektroniczny, który nie może pracować cały czas. Pomiędzy poszczególnymi większymi partiami druku warto robić przerwy, aby urządzenie się nie przegrzało. Co może spowodować przegrzanie? Drobinki tuszu, które są uwalniane przez głowicę wewnątrz urządzenia, pod wpływem wysokiej temperatury zaczynają gęstnieć i „zbijać się" w większe krople. Może to sprawić, że nie wydostaną się przez otwory w głowicy, a Twój sprzęt będzie drukował puste kartki. Co robić w takiej sytuacji? Daj swojej drukarce kilka godzin, aby odpoczęła. Jeśli szukasz zamienników dla oryginalnych tuszy, to zapraszamy na stronę: https://www.dodrukarki.pl/category/tusze