Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Praca jako magazynier – jak dbać o rozwój kariery i wysokie zarobki?

materiał partnera

Udostępnij

Struktura zatrudnienia w wielu miastach w Polsce opiera się na branży przemysłowej. Dynamiczny rozwój różnorodnych gałęzi produkcji wpływa na wzrost liczby miejsc pracy w tym sektorze. Obecnie można zaobserwować deficyt występujący szczególnie wśród magazynierów, który wynika z braku kandydatów. Co warto wiedzieć o tym zawodzie? Jakie płyną z niego korzyści?

Obowiązki magazyniera – czego można się spodziewać?

Choć może się zdawać, że praca magazyniera nie jest zbyt skomplikowana, należy wiedzieć, że najczęściej zakres obowiązków takiego pracownika wybiega poza rozładunek towarów. Poszczególny rodzaj zadań jest zależny od danego magazynu i asortymentu, który oferuje. Jednak pracownik na takim stanowisku będzie zajmował się przede wszystkim przyjmowaniem dostaw przychodzących, ich rozładunkiem i zabezpieczeniem, następnie przygotowaniem kolejnych paczek do wysyłki i załadunkiem towarów do środków transportu. Można więc zauważyć, że część obowiązków polega na wykorzystaniu swojej siły fizycznej. Poza tym magazynierzy weryfikują dostawy pod względem ilościowym i jakościowym oraz przeprowadzają prace porządkowe, a bardziej doświadczeni pracownicy nadzorują również konkretne części hali, tworzą raporty przebiegu pracy czy obsługują dokumenty magazynowe. Natomiast zakres obowiązków może się rozszerzyć o kolejne zadania w zależności od tego, czy posiadamy dodatkowe uprawnienia.

 

Zapoznając się z ogłoszeniami na GoWork.pl, w prosty sposób sprawdzimy, jakie jeszcze obowiązki mogą nam przypaść na wybranych stanowiskach pracy magazyniera. Prawdopodobnie kolejnymi zadaniami będą rozliczanie inwentaryzacji, przygotowanie raportów i zestawień dotyczących poszczególnych projektów lub przeprowadzanie analizy jakościowej zwróconych towarów. Jeśli chcemy poznać więcej szczegółów, warto przejrzeć i porównać różne oferty, w których znajdziemy wszystkie potrzebne informacje.

Możliwości na rynku pracy – wynagrodzenie i wymagania względem kandydatów

Praca magazyniera wyróżnia się stabilnym zatrudnieniem. Jeśli zależy nam na dobrych warunkach, musimy dopasować wybraną ofertę do naszych kwalifikacji. Wśród wymagań pracodawcy może znaleźć się m.in. znajomość rysunku technicznego oraz podstawowa znajomość mechaniki i budowy maszyn. Jednak znajdziemy również ogłoszenia przykładowo w Rzeszowie, gdzie oczekiwana będzie od nas wyłącznie duża motywacja do pracy, znajomość programu Excel, sumienność czy komunikatywność, ponieważ resztę umiejętności zdobędziemy podczas szkolenia. Wiele firm zajmuje się pełnym wdrożeniem niedoświadczonych pracowników, dlatego nie należy obawiać się, że nasz staż pracy nie będzie wystarczający.

Jak już wspomnieliśmy, na rynku występuje duży deficyt magazynierów, dlatego śmiało można przebierać w licznych ogłoszeniach. To dobra okazja dla kandydatów w różnej sytuacji życiowej, ponieważ istnieje możliwość m.in. podjęcia się pracy dorywczej w magazynie. Wybrane miejsca oferują zatrudnienie przykładowo w systemie trzydniowym, czyli od niedzieli do wtorku. Jeśli chodzi o zarobki, to mediana rynkowa wynosi prawie 4500 zł brutto. Jednak ostatecznie wynagrodzenie zależy od województwa, wielkości przedsiębiorstwa, doświadczenia pracownika i jego uprawnień, ale także od tego, czy praca ma charakter zmianowy. Poza tym w wielu ogłoszeniach można znaleźć informacje o tym, że nie tylko otrzymamy umowę o pracę na czas nieokreślony, ale także możliwość rozwoju zawodowego.

Rozwój ścieżki zawodowej

Praca w zawodzie magazyniera zapewnia możliwość zdobywania nowych kwalifikacji i awansowania na wyższe stanowiska. Zaangażowanie włożone w wykonywane obowiązki może zapewnić nam otrzymanie posady jako kierownik czy menedżer ds. zaopatrzenia. To dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na uzyskaniu wyższych zarobków. Należy więc postawić na swój rozwój zawodowy i podejmować się nowych wyzwań. Warto nie tylko brać aktywny udział w szkoleniach organizowanych przez miejsce zatrudnienia, ale i szukać nowych kursów na własną rękę. Poza tym jako magazynier zawsze przydatne okaże się uprawnienia UDT do kierowania wózkiem widłowym i znajomość języków. Jeśli dotychczasowe miejsce pracy nie zapewnia nam satysfakcjonujących warunków, zatrudnienie na stanowisku magazyniera znajdziemy w Katowicach, gdzie kandydaci są stale poszukiwani. W ten sposób możemy zdobyć lepszą stawkę, a także ciekawy pakiet benefitów, który jest oferowany przede wszystkim przez większe firmy.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus