Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wyniki Atrem za 2022 rok i list do akcjonariuszy

Udostępnij

 

 

WYBRANE DANE FINANSOWE (tys. zł) 2022 2021 dynamika
       
Przychody za sprzedaży 110 740 100 561 10,1%
Zysk/ (strata) z działalności operacyjnej 4 636 6 511 -28,8%
Zysk/ (strata) brutto 3 220 6 028 -46,6%
Zysk/ (strata) netto z działalności kontynuowanej 2 530 6 176 -59,0%
Zysk/ (strata) netto z działalności zaniechanej 0 0 -
Zysk/ (strata) netto 2 530 6 176 -59,0%
Zysk/ (strata) na jedną akcję z działalności kontynuowanej 0,27 0,67 -59,7%
       
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję z działalności kontynuowanej 0,27 0,67 -59,7%
Zysk/ (strata) na jedną akcję z działalności zaniechanej 0,00 0,00 -
Rozwodniony zysk (strata) na jedną akcję z działalności zaniechanej 0 0 -
       
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej 3 378 8 768 -61,5%
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej 173 1 123 -84,6%
Środki pieniężne netto z działalności finansowej -6 183 -7 405 -16,5%
Zmiana netto stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów -2 632 2 486 -
       
Aktywa 86 444 101 032 -14,4%
Zobowiązania długoterminowe 4 390 5 119 -14,2%
Zobowiązania krótkoterminowe 46 879 57 177 -18,0%
Kapitał własny 35 175 38 736 -9,2%

 

Szanowni Akcjonariusze,

Oddajemy w Państwa ręce raport roczny za 2022 rok, będący podsumowaniem 12 miesięcy działalności Spółki ATREM S.A. Dla wszystkich pracowników był to czas realizacji ambitnych celów, które sobie wcześniej postawiliśmy - zarówno w części realizacyjnej jak i związanej z pozyskiwaniem nowych zleceń. Dzięki dużemu zaangażowaniu i odpowiedzialności naszego zespołu, z satysfakcją możemy powiedzieć, że miniony rok zakończyliśmy z sukcesem, wzmacniając naszą pozycję na rynku budownictwa w segmentach automatyka i elektroenergetyka.

W 2022 roku wygenerowaliśmy przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 110 mln PLN, co stanowiło wzrost r/r o ponad 10%. Spółka osiągnęła zyski na każdym kolejnym szczeblu działalności, co ostatecznie przełożyło się na wypracowanie zysku netto na poziomie 2,5 mln PLN. Zgodnie z wcześniejszymi raportami, skupiliśmy się na konsekwentnej poprawie rentowności na kontraktach i polepszeniu pozycji finansowej przedsiębiorstwa. Osiągnięte marże są wyznacznikiem ciężkiej pracy całego zespołu. Nasz model funkcjonowania pozwala minimalizować ryzyko niekorzystnego wpływu rosnących stóp procentowych, które mają wpływ na koszty działalności przedsiębiorstwa. Stabilna sytuacja finansowa umożliwia kreowanie polityki w zakresie zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne, gdy jest to uzasadnione ekonomicznie, a nie wtedy gdy jest to konieczne.

Podobnie jak wcześniej, w 2022 roku głównymi czynnikami pozabilansowymi, które determinowały nasze działania były rosnące koszty komponentów, surowców i pracy oraz zakłócenie łańcucha dostaw, co przełożyło się na zwiększenie presji rosnących cen ze strony partnerów. Powyższa sytuacja została spowodowana nie tylko pandemią, ale również wojną za naszą wschodnią granicą. Jak już informowaliśmy, wojna na Ukrainie nie ma bezpośredniego wpływu na sytuację ekonomiczną ATR (ATREM) . Spółka nie prowadzi bowiem aktywności na rynkach wschodnich, jednak pośrednio odbija się to na działalności poprzez np. zmiany kursowe, ograniczenie możliwości produkcyjnych podwykonawców, czy opóźnieniu dostaw komponentów. Bardzo wysoka inflacja dodatkowo potęguje wzrost kosztów materiałów i wynagrodzeń. Z tego punktu widzenia, biorąc pod uwagę tak znaczny brak stabilizacji sytuacji makro - ekonomicznej, należy stwierdzić, że jest za nami niezwykle udany rok.

ATREM S.A. w Konsorcjum z JT S.A. Warszawa i Projprzem Budownictwo Sp. z o.o. z Grupy Kapitałowej Immobile, zrealizowała szczególnie ważny, dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju projekt tłoczni gazu w Odolanowie - części systemu Baltic Pipe. Ponadto Atrem S.A. był podwykonawcą na 2 kolejnych odcinkach gazociągów również w ramach Baltic Pipe oraz na dwóch odcinkach gazociągu Polska - Litwa. Jesteśmy niezmiernie dumni, że byliśmy częścią zespołu, który przyczynił się do tego, że gazu w naszym kraju mienionej zimy nie zabrakło. Ponadto w 2022 roku w znacznym stopniu zaawansowaliśmy zadania dla Enea Operator: GPZ Międzyrzecz, GPZ Wronki, czy też Smart Grid w Poznaniu Południe i Gorzowie. Są to niezmiernie istotne zadania nie tylko z punktu widzenia stabilności systemu elektroenergetycznego dla odbiorców, ale również bardzo ważne z punktu widzenia dalszego rozwoju OZE w regionie. Podpisaliśmy i rozpoczęliśmy realizację dużego projektu dla Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie, który jest związany z rozbudową systemu przeciwpowodziowego w dorzeczu Wisły i Odry. Wraz z naszym konsorcjantem, firmą T4B z Warszawy, rozwijamy systemy sterowani oraz pomiarów hydrologicznych i teletechnicznych na obiektach hydrotechnicznych na obszarze od Rzeszowa do Zielonej Góry. Ponadto pozyskaliśmy i rozpoczęliśmy rozbudowę systemów bezpieczeństwa dla Metra w Warszawie.

Spółka wchodzi w 2023 rok z solidnym portfelem zamówień, gotowa na realizację nowych wyzwań. W samych projektach wykonawczych, obecna wartość obrotu do zrealizowania wynosi ponad 450 mln PLN. Jest to historycznie rekordowa wartość co niewątpliwie daje solidne fundamenty dla rozwoju Spółki na najbliższe kilka lat. Spółka kontynuuje działalność przy przyzwoitym poziomie środków pieniężnych i niskim poziomie zadłużenia. W 2023 roku, pomimo dużego zaangażowania w realizację już pozyskanych zadań, nadal zamierzamy rozwijać działalność w dwóch dotychczasowych segmentach działalności. Wierzymy w to, że należyte wykorzystanie potencjału Grupy pozwoli na pozyskiwanie nowych ambitnych zleceń i da możliwości do lepszego wykorzystania posiadanych zasobów.

Sukcesywnie staramy się zdobywać zadania dla nowych klientów, ale również rozwijać naszą działalność w nowych lokalizacjach. W styczniu 2023 roku podpisaliśmy umowę na modernizację stacji elektroenergetycznej w Czarnej Białostockiej dla PGE Dystrybucja, co mamy nadzieję pozwoli nam bardziej efektywnie pozyskiwać kontrakty we wschodniej części kraju. Kontynuujemy również współpracę z innymi operatorami, jak choćby niezmiernie ważny dla miasta Poznania GPZ Garbary wraz z budową nowych linii kablowych 110 kV dla Enea Operator, który zakontraktowaliśmy jesienią 2022 r.

Tuż przed publikacją niniejszego Sprawozdania ATREM S.A. w ramach konsorcjum z SEEN Technologie Sp. z o.o., zawarła z PKN Orlen umowę na wykonanie instalacji pomocniczych na potrzeby realizacji projektów rozwojowych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Podział zakresu w ramach Konsorcjum wynika z kompetencji technicznych każdego z Partnerów. Wartość wynagrodzenia ATREM S.A. w ramach Konsorcjum wynosi ponad 253 mln PLN. Jest to dla nas i naszego konsorcjanta duże wyróżnienie i potwierdzenie najwyższych kompetencji. PKN Orlen powierzył konsorcjum realizację „pod klucz” tak skomplikowanego technologicznie zadania wybierając naszą ofertę, jako najkorzystniejszą w postępowaniu przetargowym.

Jako Zarząd ATREM S.A. dziękujemy wszystkim Akcjonariuszom, Pracownikom, Klientom i Radzie Nadzorczej za wkład w rozwój organizacji. Wierzymy, że niniejsze sprawozdanie będzie dla Państwa źródłem rzetelnej informacji o sytuacji ekonomicznej naszego przedsiębiorstwa.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus