Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Faktoring dla transportu? To ma sens!

materiał partnera

Udostępnij

Twój kontrahent znowu spóźnia się z opłaceniem faktury, a Ty potrzebujesz środków, aby wywiązać się z własnych zobowiązań? Obawiasz się utraty płynności finansowej z powodu długich terminów zapłaty? W takiej sytuacji znajduje się co miesiąc wielu przedsiębiorców – zwłaszcza w branży transportowej. Rozwiązaniem tego problemu jest faktoring. Czym jest i dlaczego warto się na niego zdecydować? Wyjaśniamy!

Na czym polega faktoring?

Odległe terminy zapłaty to standard w branży transportowej. Zgodnie z datą widoczną na fakturze klient może opłacić swoje zobowiązanie nawet za 30 lub 60 dni. W tym czasie przedsiębiorca, który nie ma tych środków na swoim koncie, musi ciągle opłacać składki ZUS i wynagrodzenia pracowników czy ponosić koszty związane z zakupem paliwa.

Faktoring powstał po to, aby nie tracić w takiej sytuacji płynności finansowej. To wykup nieprzeterminowanych płatności przez zewnętrzną firmę (faktora), która wypłaca przedsiębiorcy (faktorantowi) kwoty widniejące na fakturach.

W ten sposób środki finansowe mogą już w kilka minut znaleźć się na koncie dostawcy usług. Natomiast kiedy usługobiorca faktycznie opłaci fakturę, pieniądze trafiają bezpośrednio do faktora. Pobiera jednocześnie prowizję od faktoranta – jej wysokość wynika z zawartej umowy i zależy od kwoty wypłaconej przedsiębiorcy.

Rodzaje faktoringu

Ze względu na kryterium ryzyka wyróżnia się:

  • faktoring pełny – to jego najbezpieczniejsza forma z perspektywy faktoranta. W tym przypadku to firma faktoringowa bierze odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta, który był zobowiązany do opłacenia faktury. Taką usługę oferuje m.in. firma Transcash,
  • faktoring niepełny – ci, którzy zdecydują się na tę usługę, muszą być świadomi, że w przypadku niewypłacalności kontrahenta sami będą musieli zwrócić faktorowi wcześniej otrzymaną od niego kwotę. Termin zwrotu pieniędzy jest wtedy wskazany w umowie zawartej między faktorantem a firmą faktoringową,
  • faktoring mieszany – faktor ponosi ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta tylko do określonej w umowie kwoty.

Przedsiębiorcy mogą korzystać zarówno z faktoringu krajowego, jak i międzynarodowego. Ten drugi polega na finansowaniu przez faktora faktur wystawionych dla zagranicznych firm.

Niektórzy decydują się na faktoring jawny, a inni na tajny. W pierwszym przypadku kontrahent, który jest zobowiązany do zapłaty należności, zostaje poinformowany o finansowaniu faktury i dokonuje przelewu na konto faktora. Natomiast faktoring tajny polega na tym, że środki z faktur cały czas wpływają na konto firmy, która je wystawiła i to ona jest zobowiązana przekazać je firmie faktoringowej.

Faktoring dla transportu – zalety

Nawet jeśli Twoi kontrahenci są rzetelni i zawsze opłacają faktury w terminie, czas oczekiwania na zapłatę może spowodować zamieszenie w Twoim budżecie i niepotrzebny stres. W związku ze specyfiką branży transportowej ciągle trzeba ponosić koszty zakupu paliwa, eksploatacji, serwisu pojazdów – dlatego konieczne są regularne wpływy na konto. Odpowiedzią na potrzeby tego sektora jest właśnie faktoring, dzięki któremu:

  • zapewnisz swojemu przedsiębiorstwu płynność finansową – sam nie będziesz zalegać ze spłatą swoich zobowiązań,
  • unikniesz brania pożyczek – jeżeli brakuje Ci gotówki na opłacenie raty firmowego kredytu, wynagrodzeń pracowników, faktoring jest właśnie dla Ciebie. Prowizja, którą pobiera faktorant, jest zwykle o wiele lżejsza dla budżetu niż wysokość oprocentowania pożyczki,
  • będziesz w stanie zaproponować klientom dłuższe terminy zapłaty – tym samym Twoja oferta będzie elastyczniejsza i atrakcyjna dla kontrahentów – zyskasz w ich oczach, co pozwoli Ci nawiązać trwałe, wartościowe relacje biznesowe.

Prowadząc biznes w trudnej wymagającej branży transportowej, nie musisz obawiać się utraty płynności finansowej związanej z długim terminem zapłaty widocznym na fakturach. Umożliwi Ci to faktoring – kwota, którą zobowiązany jest Ci zapłacić kontrahent, może nawet tego samego dnia znaleźć się na Twoim koncie.