Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Jak wybrać serwer VPS? 10 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

materiał partnera

Udostępnij

Wybór serwera VPS (Virtual Private Server) może okazać się bardzo trudny. Tym bardziej, jeżeli jest to nasz pierwszy serwer w życiu i nie mamy pojęcia o konkretnych specyfikacjach. Jak wybrać komponenty? Co zrobić by serwer działał sprawnie? Na jakie aspekty zwracać uwagę? Artykuł przedstawi 10 najważniejszych rzeczy, na które należy zwracać uwagę przy wyborze serwera VPS.

1. Jakie są typy serwerów VPS?

Do wyboru mamy dwa konkretne rodzaje. Pierwszy, czyli serwer VPS root (standardowy, zwykły) cechuje się tym, że nie musimy martwić się o podzespoły. Jest to typ serwera wirtualnego, a jego utrzymaniem zajmuje się usługodawca. My natomiast w tym przypadku musimy martwić się odpowiednie zabezpieczenia, ustawienia i aktualizowanie całego serwera. Do wyboru mamy jedynie system operacyjny. Ten rodzaj serwera może świetnie sprawdzić się do baz danych, poszczególnych gier, które wymagają serwera VPS do rozgrywki multiplayer.

W drugim przypadku sprawa jest jeszcze prostsza. Dlaczego? Serwery VPS zarządzane to usługa, która jest bardzo podobna do wypożyczenia samochodu. Korzystamy z pojazdu, ale nie martwimy się o ubezpieczenia, przeglądy, usterki mechaniczne (niewyrządzone przez nas) i tylko płacimy pieniądze. Tak samo jest w przypadku tego rodzaju serwera, otrzymujemy to, czego potrzebujemy, przy czym nie musimy mieć pojęcia o wewnętrznym funkcjonowaniu serwera.

2. Wybierz procesor, który spełni Twoje wymagania.

Dlaczego procesor jest tak ważny? Odpowiedź jest bardzo prosta i wytłumaczymy ją na przykładzie. Każdy człowiek może myśleć, mówić i poruszać się za pomocą prawidłowo funkcjonującego mózgu. Procesor (CPU) jest właśnie mózgiem operacyjnym całego serwera. Bez niego nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu. Podsumowując, przy wyborze hostingu, należy dowiedzieć się ile mocy procesora będzie dla nas przeznaczone i jakie działania możemy podjąć na tym konkretnym procesorze. W tym przypadku warto kierować się zasadą - "dużo to zawsze może być za mało".

3. Odpowiednio dobierz dysk i pamięć RAM.

Wprowadzane przez nas usługi na serwer, wymagają konkretnej ilości pamięci i miejsca na dysku. Warto zadbać zatem o jak największe środki obliczeniowe dysku i pamięć RAM, aby w przyszłości ich nie zabrakło. Tankując samochód, nie robimy tego zgodnie z tym, że teoretycznie nasz samochód powinien spalić 10 litrów benzyny na 100 kilometrów. Zawsze zostawiamy trochę więcej, by nie zabrakło nam paliwa podczas jazdy. Sytuacja jest identyczna w przypadku serwerów i komponentów, zawsze warto zostawić pewną część w zanadrzu. 

4. Określ gdzie znajdują się użytkownicy.

Budując serwer, oczekujemy, że dotrzemy do konkretnych użytkowników. Czyli musimy wybrać, taki hosting, który znajduje się jak najbliżej miejsca, w którym będzie największy ruch na serwerze. Można to przedstawić na przykładzie: jeżeli otworzymy sklep przy drodze głównej, w jakimkolwiek mieście liczba klientów będzie większa, a samo dotarcie do sklepu prostsze. Dokładnie tak samo jest serwerem, jeżeli będą korzystać z niego polscy użytkownicy, najlepiej, żeby serwer hostingu również znajdował się w Polsce.

5. Sprawne łącze internetowe.

Wybór łącza opiera się wyłącznie o tym, jaki transfer danych oferuje usługodawca. Czyli to jak szybko będą przesyłać się pliki i również w tej sytuacji warto kierować się zasadą im więcej, tym lepiej, by być pewnym, że mam pełną niezależność i prześlemy swoje dane bez żadnych ograniczeń.

6. Wybierz wirtualizacje.

Jest kilka rodzajów wirtualizacji (przekazywanie pewnej części zasobów sprzętu do klienta) serwera. My przedstawimy dwie zupełnie różne od siebie wirtualizacje różniące się praktycznie każdym czynnikiem. Pierwsza z nich to pełna wirtualizacja. Jest zdecydowanie najbezpieczniejsza, ponieważ otrzymujemy konkretną część serwera i mamy pełną swobodę w jego administracji. Drugi rodzaj to parawirtualizacja, która ogranicza nasze działania dużo bardziej i jest mniej bezpieczna ze względu na dzielenie części serwera z innymi klientami. Podsumowując, w pierwszym przypadku otrzymujemy możliwość wprowadzania zmian w naszej "kanapce", a w drugim jest zupełnie odwrotnie i pozostajemy ograniczeni.

7. Zabezpieczenie danych serwera.

Bezpieczeństwo! Tutaj warto poruszyć kwestię oferowanego przez hosting kopii zapasowych. Nawet jeżeli, posiada on taką ofertę, musimy zadać sobie pytanie "co jeżeli host napotka problemy, które usuną WSZYSTKIE dane mojego serwera?". Więc im częściej, tym lepiej i im więcej, tym bezpieczniej. Nawet jeżeli usługodawca zapewnia tworzenie kopii, warto zadbać także o swoje prywatne, dzięki którym zabezpieczymy się w pełni przed utratą danych.

8. Funkcje panelu.

Panel administracyjny (panel zarządzania serwerem) musi spełniać wszystkie nasze teraźniejsze i przyszłe wymagania. Z tego właśnie powodu trzeba zastanowić się jakie zmiany w przyszłości będziemy chcieli wprowadzać w naszym serwerze. Skracając całość tematyki panelu — im więcej funkcji będziemy posiadać, które dotyczą konkretnych zmian (np. zmiana systemu operacyjnego) tym lepiej dla nas. Dzięki temu zachowamy własną niezależność i możliwości rozwojowe.

9. Pomyśl o przyszłości.

Przyszłość, wielu z nas bardzo często o niej myśli. Co będzie za rok? Gdzie będę mieszkać? Może zmienię samochód? W przypadku serwera również jest to ważne! Prostym przykładem może być wybór nowego telefonu. Idąc do salonu czy chociażby przeglądając różne witryny z ofertami, kierujemy się najczęściej solidnością wykonania i możliwie jak najdłuższym czasem eksploatacji. W przypadku serwera też warto patrzeć w przyszłość, a nie tylko i wyłącznie na teraźniejszość.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę na to, jakie będziemy mieć możliwości rozwojowe pod względem procesora, pamięci i specyfikacji dysków. Jest to ważne, ponieważ przy każdej zmianie będziemy musieli nasz serwer uruchamiać na nowo.

10. Pamiętaj — zawsze musisz mieć wsparcie!

Warto pamiętać o tym, że nie zawsze poradzimy sobie ze wszystkimi kwestiami technicznymi czy administracyjnymi naszego serwera. Przy wyborze firmy hostingowej, należy zatem wziąć pod uwagę elastyczność supportu (w jaki godzinach pracuje, jak wygląda kontakt).

Opracowano na podstawie: