Frezowanie jest procesem obróbki mechanicznej, w którym narzędzie frezujące usuwa materiał z obrabianego przedmiotu. W ten sposób uzyskuje się pożądany kształt i wymiary. Frezowanie jest stosowane w wielu dziedzinach i obejmuje wiele branż przemysłowych. Obecnie frezowanie jest całkowicie zautomatyzowane, są jednak indywidualne projekty, które wciąż wymagają wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych frezerów.
Co to jest frezowanie i na czym polega?
Frezowanie to obróbka mechaniczna, polegająca na usuwaniu materiału z obrabianego przedmiotu. Odbywa się ono za pomocą narzędzia zwanego frezem. Do frezowania służą maszyny - frezarki, wyposażone w ruchome głowice, na których umieszcza się narzędzia do obróbki zewnętrznej, wewnętrznej, nacinania, gwintowania, cięcia lub wiercenia.
Narzędzia do frezowania obracają się wokół własnej osi i przesuwają względem obrabianego przedmiotu, usuwając materiał i tworząc pożądany kształt. Różne rodzaje kształtów i powierzchni uzyskujemy dzięki różnym rodzajom frezów oraz sposobom ich ułożenia.
Frezowanie to jedna z najczęściej stosowanych metod obróbki mechanicznej. Frezowaniu można poddać różne materiały, np.: metale, tworzywa sztuczne, drewno, materiały kompozytowe.
Frezowanie CNC - co to jest?
Frezowanie jest coraz bardziej zaawansowane. Prawdziwym przełomem było wprowadzone już blisko 50 lat temu frezowanie CNC (ang. Computerized Numerical Control). Sterowanie procesem obróbki skrawaniem przejął komputer zintegrowany ze sterownikiem. Powszechnie dzisiaj używa się pojęcia - frezowanie CNC (Więcej informacji: https://cncjurczak.pl/frezowanie/). Frezarki tego typu pozwalają na precyzyjne i powtarzalne wykonywanie operacji frezowania.
Ruch narzędzi we frezarkach CNC jest sterowany przez komputer. Odczytuje on program zapisany w postaci kodu, zawierający instrukcje dotyczące kształtu i wymiarów przedmiotu. Następnie frezarka dekoduje wprowadzone dane i wykonuje frezowanie.
Frezowanie CNC pozwala wykonywać projekty wymagające dużej dokładności i powtarzalności. Umożliwia szybkie, seryjne i bardzo precyzyjne produkowanie identycznych części. Ma ono zastosowanie m.in. w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, medycznym, czy w produkcji narzędzi.
Podział i rodzaje frezowania - krótka charakterystyka.
Frezowanie wykonywane jest w wielu różnych technologiach. Jest to uzależnione od stopnia skomplikowania projektu oraz materiału poddawanego obróbce. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym rodzajom frezowania.
Frezowanie CNC 3 osie
Frezowanie CNC 3 osie to jedna z metod obróbki mechanicznej, która wykorzystuje trójosiowy układ maszyny. Jedna oś odnosi się do ruchu poziomego, kolejna do ruchu pionowego, trzecia odnosi się do ruchu frezu wzdłuż osi obrabianego przedmiotu. Frezowanie CNC 3 osie pozwala wykonywać skomplikowane operacje frezowania, takie jak wycinanie kształtów i form (Więcej informacji na ten temat na: https://cncjurczak.pl/frezowanie/frezowanie-cnc-3-osie/). W ten sposób można również wiercić otwory, tworzyć nacięcia i rowki, a także obrabiać powierzchnie o różnych kształtach i wymiarach. Warto dodać, że frezowanie Frezowanie CNC 3-osiowe jest jednym z najbardziej popularnych sposobów frezowania.
Frezowanie 5 osi
Frezowanie CNC 5-osiowe jest bardziej zaawansowaną technologią. Frezarka jest wyposażona w pięcioosiowy układ ruchu, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych i złożonych zadań obróbki mechanicznej.
Frezowanie CNC 5 osi daje większą swobodę niż w przypadku frezowania 3-osiowego. Podczas obróbki różnych kształtów i form, istnieje możliwości obracania obrabianego przedmiotu wokół jego osi i nachylania go pod różnymi kątami. Frezarka może także tworzyć skomplikowane formy w jednym ustawieniu. Frezowanie CNC tego typu jest szeroko stosowane w produkcji medycznej, motoryzacyjnej i energetycznej (Więcej informacji na ten temat na: https://cncjurczak.pl/frezowanie/frezowanie-cnc-5-osi/).
Frezowanie manualne
Frezowanie manualne jest najstarszą metodą frezowania. Operator frezarki korzysta z ręcznej maszyny, aby wykonywać cięcie na obrabianym przedmiocie. W czasie frezowania manualnego, operator ręcznie przesuwa maszynę i narzędzie do frezowania wzdłuż obrabianego przedmiotu. Frezowanie manualne wymaga od operatora dużych umiejętności i doświadczenia w zakresie obróbki mechanicznej.
Proces ten jest bardziej czasochłonny, ale wykorzystywany do unikatowych zleceń, w których ważna jest niepowtarzalność wykonywanego przedmiotu. Frezowanie manualne wciąż jest stosowane, np. w produkcji prototypów, naprawach starszego sprzętu, gdy potrzebne są oryginalne serie produkcyjne. Ponadto, frezowanie manualne może być bardziej ekonomiczne, ponieważ do produkcji potrzebne są jedynie proste formy i kształty (Więcej informacji na ten temat na: https://cncjurczak.pl/frezowanie/frezowanie-manualne/).
Jakie jest zastosowanie frezowania?

Frezowanie CNC to proces, który może być zastosowany praktycznie w każdej branży, wymagającej wyprodukowania dowolnego przedmiotu w drodze obróbki materiału. Do frezowania może być wykorzystane drewno, metal, tworzywa sztuczne, oraz materiały kompozytowe. Specjalistyczne frezarki są stosowane również w przemyśle budowlanym. W jakich jeszcze branżach stosuje się frezowanie?
Jednym z największych sektorów gospodarki, korzystających z frezarek jest przemysł motoryzacyjny. Frezowanie CNC szeroko stosuje się w produkcji elementów silników, skrzyń biegów, kół i innych części pojazdów. Frezowanie jest również powszechnie stosowane w przemyśle meblarskim. Wykorzystywane jest w produkcji mebli, drzwi, okien oraz elementów okuć meblowych.
Należy tutaj wymienić również przemysł metalowy, w którym frezowane są elementy metalowe, takie jak: przekładnie, koła zębate, wały i wiele innych. Frezowanie jest również stosowane w produkcji form, matryc oraz w przemyśle narzędziowym, elektronicznym, a nawet medycznym.
Frezowanie CNC jest niezbędne w wielu branżach przemysłowych, ponieważ pozwala na precyzyjną i powtarzalną obróbkę mechaniczną. Co najważniejsze, stale się rozwija, dzięki zastosowaniu komputerów zintegrowanych ze sterownikami, co jest niezbędne w produkcji wysoce precyzyjnych elementów potrzebnych w nowoczesnym przemyśle.