ASB (ASBIS), wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług ICT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), zdecydował się na strategiczny ruch i uruchomienie nowej dywizji biznesowej związanej z robotyką – ASBIS Robotic Solutions (AROS). Podstawowa działalność biznesowa tej dywizji będzie oparta na dwóch głównych segmentach – dystrybucji robotów współpracujących (cobotów) wiodących światowych marek w branży oraz własnych platform zrobotyzowanych pod własną marką.
AROS zamierza wejść na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski, do końca 2022 r. i jeszcze bardziej zwiększyć obecność w 2023 r., koncentrując się na dystrybucji w selektywnej sieci autoryzowanych sprzedawców z wartością dodaną (Authorized Value Add Resellers).
Grupa podpisała już 5 pierwszych umów dystrybucyjnych z następującymi firmami: Aubo, Dobots, DH Robotics (DH grippers), Gaussium, Kennon. Grupa planuje rozszerzyć swoje portfolio produktów z zakresu robotyki w 2023 roku. Pierwszych robotów współpracujących pod własną marką CRON Robotics należy spodziewać się na rynkach europejskich w pierwszej połowie 2023 roku.
ASBIS Robotic Solutions (AROS) to ważna nowa gałąź biznesu ASBIS, skupiona na dystrybucji robotów współpracujących (znanych również jako coboty) oraz budowy własnych rozwiązań w tym zakresie. Roboty współpracujące i autonomiczne platformy zrobotyzowane są zaprojektowane do fizycznej interakcji z ludźmi w środowisku pracy, biura lub miejsc publicznych, dzięki czemu mogą dzielić wspólną przestrzeń. Wspólna praca i interakcja między robotami a ludźmi staje się więc łatwiejsza. AROS skupi się na wielu rozwiązaniach opartych na cobotach, robotach, autonomicznych zrobotyzowanych platformach mobilnych, aby przygotować rozwiązania wielu problemów i odpowiedzieć na potrzeby firm w obszarach produkcji, sprzątania, usług, bezpieczeństwa i logistyki.
Zgodnie z prognozami rynkowymi, do 2030 roku globalny sektor robotyki będzie notował silny wzrost na poziomie około 20% rocznie. Jeśli chodzi o segment cobotów, czyli robotów współpracujących z człowiekiem oraz przemysłowych. W samym 2021 r. sektor ten wzrósł o 40%. Oczekuje się, że do 2026 r. wartość globalnego rynku cobotów wyniesie 225 miliardów dolarów.
„W ASBIS zawsze staramy się dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania, aby skutecznie zaspokajać różnorodne potrzeby przedsiębiorstw z różnych rynków wertykalnych. Firmy średniej lub dużej wielkości muszą zautomatyzować nie tylko swoje linie produkcyjne, ale także inne aspekty życia codziennego: od sprzątania po bezpieczeństwo swoich placówek, od automatyzacji magazynów po transport. Dlatego z przyjemnością ogłaszam nasze nowe dziecko – kompleksowe rozwiązania ASBIS Robotic Solutions z naciskiem na uniwersalną robotyzację. Wchodzimy w bardzo perspektywiczny sektor, który nie jest już rynkiem niszowym, a za kilka lat będzie wart kilkaset miliardów dolarów. To bardzo fascynujący temat, który wpisuje się w nasze innowacyjne DNA. Już niedługo będziemy mogli dzielić się własnymi cobotami. Ich rozwój jest już na bardzo zaawansowanym etapie” - powiedział Siergiej Kostevitch, prezes Grupy ASBIS.