Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wyniki finansowe KGL za trzeci kwartał 2022 r. oraz komentarz zarządu

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE trzy kwartały 2022 trzy kwartały 2021 dynamika
tys. zł      
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 512 224 426 797 20%
Zysk (strata) brutto na sprzedaży 47 163 51 738 -9%
Zysk (strata) brutto -15 483 7 669  
Zysk (strata) netto -14 204 6 248  
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/eur) -2,01 0,88  
EBIT 171 11 068 -98%
EBITDA 20 597 30 162 -32%
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 10 327 25 432 -59%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -9 049 -9 130 -1%
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -19 718 8 243  
       
Aktywa razem 392 550 408 290 -4%
Kapitał własny 119 677 135 502 -12%
Zobowiązania długoterminowe 28 293 66 121 -57%
Zobowiązania krótkoterminowe 231 194 192 191 20%

 

Drodzy Akcjonariusze i Inwestorzy,

W imieniu całego Zarządu Spółki KGL przedstawiam Państwu sprawozdanie z działalności Spółki za trzy kwartały 2022 r.

Za trzy kwartały 2022 r. Spółka wypracowała łącznie ponad 512 mln zł przychodów z działalności operacyjnej, co stanowi 20% wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2022 r.

W porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2021 r., w segmencie produkcji odnotowano wzrost przychodów na poziomie 43%, natomiast w segmencie dystrybucji 7% spadek.

W okresie I – III Q 2022 r. kontynuowane były wzrosty pozostałych kosztów działalności produkcyjnej, przede wszystkim energii elektrycznej (która swój szczyt cenowy osiągnęła we wrześniu), kosztów finansowania (rosnący WIBOR) czy kosztów pracowniczych, które to czynniki w głównej mierze negatywnie wpłynęły na wyniki Spółki za okres trzech kwartałów 2022 r., a szczególnie mocno wpłynęły na osiągnięte wyniki w trzecim kwartale.

Podczas analizy III kwartałów 2022 r. można zauważyć, iż najistotniejszym czynnikiem który jest odpowiedzialny za wygenerowanie niekorzystnych wyników Spółki były koszty energii elektrycznej. Stosowana przez lata strategia zakupowa, wobec okoliczności zaistniałych w roku 2022, nie była skuteczna. Oczywiście największym czynnikiem determinującym wzrosty cen energii była agresja Rosji na Ukrainę i wszystkie konsekwencje z tym związane. W swoich analizach, Spółka nie była w stanie przewidzieć faktycznych skutków takiego ryzyka.

W związku z zaistniałą sytuacją, niezbędna była zmiana strategii związanej z zakupem energii. Zarząd podjął działania, które mają doprowadzić do zabezpieczenia ceny energii w kolejnych latach. W celu opracowania i wdrożenia nowej strategii zakupu, Spółka podjęła współpracę z firmą, która specjalizuje się doradztwem energetycznym. Efektem tej współpracy ma być wcześniej już wspomniane opracowanie zasad zakupu energii na kolejne lata, która będą dopasowana do nowych realiów rynkowych. Powyższe ma doprowadzić do stabilizacji kosztu wytworzenia, co w konsekwencji ma się przyczynić do powrotu do wysokości marż, które Spółka osiągała w poprzednich latach.

Drugim czynnikiem, który miał negatywny wpływ na osiągnięte w omawianym okresie wyniki KGL, były koszty finansowe. Rozwój Spółki finansowany jest kapitałem własnym oraz w dużej mierze kapitałem zewnętrznym w postaci kredytów inwestycyjnych, wielocelowych linii kredytowych oraz leasingów. W skutek znacznego wzrostu WIBOR, Spółka odnotowała wysoki wzrost kosztów finasowania. Aby ograniczyć powyższe koszty, Zarząd podjął działania, które mają doprowadzić do obniżenia zadłużenia Spółki w jak najkrótszym okresie.

Kolejnym efektem, który negatywnie wpłynął na wyniki KGL, jest niestabilna sytuacja na rynku walutowym. Spółka znaczną część swoich zakupów towarów dystrybucyjnych oraz materiałów produkcyjnych nabywa w walutach obcych (EUR i USD).

W momencie, nagłego osłabienia złotówki, takiego jak to miało miejsce w tym roku, Spółka nie jest w stanie w pełni skutecznie zabezpieczyć całej ekspozycji walutowej. Należy jednak podkreślić, iż jest to efekt krótkotrwały ponieważ większość pozycji walutowych jest krótkoterminowa (do trzech miesięcy). Historycznie, strategia zabezpieczenia pozycji walutowej była odpowiednia (znikomy wpływ różnic kursowych na wynik KGL). Obecnie, podobnie jak w innych przypadkach istotnych pozycji kosztowych, Zarząd jest w trakcie przeglądu strategii zabezpieczeń kursów walut.

Efektem powyższych czynników kosztowych, pomimo braku utraty rynku, w III kwartale 2022 r. Spółka odnotowała ujemne wyniki, zarówno na poziomie zysku operacyjnego jak i zysku netto.

W opinii Zarządu, z całego szeregu niezależnych od KGL czynników kosztowych, które odnotowane zostały w okresie I-III Q 2022 r., znaczną część uda się zredukować w okresie krótkoterminowym (koszty energii czy koszty pracownicze), zaś reszta pod wpływem działań Spółki powinna się redukować w ciągu następnego roku (koszty finansowania czy różnice kursowe).

Z biznesowego punktu widzenia, w ocenie Zarządu, rynek jest rosnący i perspektywiczny w horyzoncie najbliższych lat. Aspekty środowiskowe stanowią pewien rodzaj ryzyka i wyzwań, zwłaszcza w niektórych obszarach branży spożywczej (zawartych zwłaszcza w dyrektywie SUP), jednakże w KGL ryzyko to plasuje się na względnie niskim poziomie z uwagi na zdecydowanie przemysłowy charakter produktów oferowanych przez Spółkę, wśród których trudno będzie znaleźć alternatywy dla obecnie stosowanych. Spółka, w ramach prowadzonych działań R&D, dokłada wszelkich starań aby sprostać większości oczekiwań klientów (oraz regulatorów rynku) w zakresie zdolności produktów do pełnego recyklingu, maksymalizacji użycia recyklatów czy, też tam gdzie to możliwe, redukcji ich wagi (ograniczenia plastiku). Z tego punktu widzenia ryzyka mogą przełożyć się na szansa dla Spółki.

Zarząd animuje szereg działań optymalizacyjnych w Spółce, zwłaszcza w obszarze procesów produkcyjnych. W minionym roku wdrożone zostały elementy systemu zarządzania LEAN MANAGEMENT, co z równolegle prowadzonymi szkoleniami wśród załogi w zakresie pogłębiania i lepszego wykorzystywania wiedzy z filozofii LEAN, pozwoli Spółce uzyskiwać wymierne korzyści w postaci poprawy procesów działają w organizacji.

Zarząd na bieżąco analizuje również faktyczny i potencjalny wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie, której rynek przy pozytywnej realizacji scenariuszy zdarzeń, może być dla KGL atrakcyjny rozwojowo. Zdaniem Zarządu, obrana przez Spółkę strategia długoterminowego rozwoju jest słuszna i pomimo obecnych trudności, które powinny być przejściowe, KGL w dalszym ciągu pozostaje na ścieżce budowy nowoczesnej i sprawnej organizacji, zdolnej do generowania satysfakcjonujących zysków dla jej akcjonariuszy.

Dużo obszerniej o sytuacji na rynku oraz całej organizacji piszemy w poniższym sprawozdaniu, do lektury którego gorąco Państwa zachęcam w imieniu całego Zarządu Spółki.

Krzysztof Gromkowski

Prezes Zarządu KGL S.A.

 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus