Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Najlepsze konto dla Twojego dziecka, czyli jakie? Poznaj najważniejsze warunki

materiał partnera

Udostępnij

Chcesz założyć rachunek bankowy pierwszoklasiście lub starszemu dziecku? Poszukujesz produktów, które są dopasowane do potrzeb oraz możliwości nieletnich? Wybierz konto bankowe dla młodych, które będzie pomocne w edukacji finansowej i pozwoli nastolatkowi na realizowanie bezpiecznych transakcji bezgotówkowych. Bez względu na wiek Twojej pociechy, otworzenie ROR-u to świetne rozwiązanie, które zaprocentuje w przyszłości. Przed złożeniem wniosku o rachunek sprawdź, czym powinno wyróżniać się najlepsze konto bankowe dla dziecka. Bardziej istotne są niskie koszty prowadzenia czy dostęp do nowoczesnych narzędzi płatniczych? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze warunki decydujące o atrakcyjności danego produktu!

Nauka zarządzania finansami ważna od najmłodszych lat 

Wśród zalet przemawiających za założeniem rachunku małoletniemu warto wskazać m.in. korzyści edukacyjne. Nastolatek może dowiedzieć się, jak funkcjonują mechanizmy bankowe i nauczyć się odpowiedzialnego dysponowania pieniędzmi, co przynosi długofalowe korzyści. Rozsądne zarządzanie finansami przyda się, zwłaszcza gdy dziecko wejdzie w dorosłość, rozpoczynając studia w obcym mieście lub swoją pierwszą pracę. Ucząc się tego od najmłodszych lat, z łatwością będzie planować swój budżet w przyszłości. 

Kiedy warto założyć dziecku konto w banku? Im wcześniej, tym lepiej! Rachunek można otworzyć już pierwszego dnia życia malucha. Jednak pamiętaj, że osoby, które nie ukończyły 13 lat, nie mają zdolności do czynności prawnych. Dlatego właścicielami produktów dla najmłodszych są ich rodzice i to oni decydują, w jakim zakresie nieletni mogą korzystać z rachunku i zgromadzonych środków. 

Starsze dzieci, które ukończyły 13. rok życia, mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co pozwala im zawierać drobne umowy dotyczące spraw życia codziennego. W tym przypadku to nastolatek jest właścicielem ROR-u, ale do jego założenia potrzebuje zgody opiekunów prawnych.  

Jak wybrać najlepsze konto dla dziecka?

Poza kosztami prowadzenia ROR-u czy możliwościami, jakie zapewnia, należy zwrócić uwagę na prawidłowe dobranie produktu do wieku dziecka. Banki zwykle proponują 3 rodzaje rachunków, wśród których wyróżnia się:

Każdy z produktów gwarantuje inne funkcjonalności, które dopasowane są do potrzeb i wieku użytkowników. Im starsze dziecko, tym więcej proponuje mu rachunek bankowy. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym, ograniczając jednocześnie ryzyko nierozsądnego wydawania dużych sum pieniędzy. Co jeszcze zapewniają ROR-y dla nieletnich?

Bankowanie – na co dzień, ale i w trosce o przyszłość

Chcąc założyć konto bankowe dziecku, należy zastanowić się nad przyszłą funkcją produktu. Rachunek może być elektronicznym portfelem i pozwalać na realizowanie transakcji bezgotówkowych na co dzień lub oprocentowaną skarbonką umożliwiającą oszczędzanie pieniędzy na przyszłość.

Decydując się na tradycyjne konto, przyczyniasz się do wzrostu poczucia odpowiedzialności u nastolatka, który ma za zadanie pilnować karty debetowej, chronić hasła do bankowości mobilnej i internetowej oraz dbać o finanse, rozsądnie zarządzając kieszonkowym. Takie rozwiązanie daje szerokie możliwości w zakresie realizowania transakcji bezgotówkowych kartą czy płatności mobilnych za zakupy online. Pozwala również odkładać oszczędności na wymarzone cele. Dziecko w razie potrzeby ma możliwość wypłaty środków poprzez bankomat, np. jeśli musi zapłacić za wycieczkę klasową. A gdy będzie na zielonej szkole i zabraknie mu gotówki, bez problemu przelejesz pieniądze na jego rachunek bankowy. To najkorzystniejsza opcja dla młodych powyżej 13 lat.

Jeżeli decydujesz się na oprocentowaną skarbonkę, ułatwiasz dziecku wejście w dorosłość. Zapewniasz mu poduszkę finansową na przyszłość. Zgromadzone środki można spożytkować na edukację, wkład własny przy kredycie hipotecznym czy kupno samochodu po zdaniu prawa jazdy. Wystarczy, że będziesz regularnie odkładać pieniądze na rachunek. Możesz też zachęcić do tego dziecko, tłumacząc, że każda odłożona złotówka ma znaczenie i pozwoli mu zrealizować różne plany w dorosłym życiu. Tego typu konto najlepiej założyć z myślą o młodych poniżej 13 lat.

Bezpieczeństwo gromadzonych środków

Trzymanie dużych sum w domu czy noszenie pieniędzy przy sobie stwarza ryzyko kradzieży lub zgubienia środków. Dlatego zalecanym rozwiązaniem jest wpłacenie ich na konto w banku. Gotówka na rachunku jest bezpieczna, a co najważniejsze – podnosi również poziom bezpieczeństwa dziecka, które może ją zastąpić klasyczną kartą debetową czy wirtualną w smartfonie lub smartwatchu.  

Ze względów bezpieczeństwa najmłodszych oraz zgromadzonych przez nich środków Ustawa prawo bankowe porusza kwestię kwoty, do jakiej można realizować transakcje w ramach rachunku dla młodych. Dzieci oraz rodzice mogą dysponować środkami w granicach zwykłego zarządu – do 5000 zł miesięcznie.

Kwestię bezpieczeństwa pieniędzy warto omówić z małoletnim, tłumacząc zasady rozsądnego używania narzędzi płatniczych czy prawidłowego logowania do bankowości internetowej oraz mobilnej. Naprzeciw potrzebom rodziców, nauczycieli oraz najmłodszych wychodzi np. Santander Bank Polska, który udostępnia portal edukacyjny „Finansiaki”. Ma on na celu pokazanie dorosłym, jak rozmawiać z maluchami o finansach, a dzieciom – jak nimi prawidłowo zarządzać. 

Online i mobile – najważniejsze dla młodych

Atrakcyjne konta osobiste dla młodzieży dają im dostęp do nowoczesnych narzędzi, w tym bankowości internetowej i mobilnej. Aplikacja umożliwia zarządzanie finansami z poziomu smartfona, co przyczynia się do lepszej kontroli nad wydatkami.

Pozwala na: 

  • realizowanie przelewów,

  • wykonanie płatności mobilnych,

  • pobieranie kodów BLIK,

  • wypłaty z bankomatów – poprzez BLIK lub zbliżeniowo,

  • doładowanie telefonu,

  • kupno biletów komunikacji miejskiej,

  • otworzenie „skarbonki” na oszczędności,

  • zmianę, zastrzeżenie lub nadanie PIN-u do karty.

A to nadal tylko część możliwości bankowości mobilnej oraz internetowej!

Konto osobiste dla dziecka założysz tak, jak Ci wygodnie

O otwarcie rachunku bankowego nastolatkowi możesz wnioskować nie tylko stacjonarnie, ale również online. Przykładowo, jeśli jesteś klientem Santander Bank Polska, możesz założyć konto bankowe online – w ramach bankowości internetowej. Po zalogowaniu wystarczy, że przejdziesz do zakładki „Oferta banku”, a następnie „Konta osobiste”. Wybierz odpowiedni wniosek, uzupełnij danymi dziecka z dowodu osobistego lub paszportu i potwierdź zawarcie umowy SMSKodem. Gotowe! Samodzielnie zdecyduj, jak założysz rachunek małoletniemu – online czy stacjonarnie.

Bankowanie na miarę potrzeb najmłodszych

Atrakcyjne konta bankowe dla młodych przyczyniają się do edukacji finansowej nastolatków oraz zapewniają im wiele innych korzyści. Stanowią pierwszy krok na drodze do dorosłości i pozwalają odłożyć środki pieniężne na przyszłość. Są nieocenione na co dzień, gwarantując bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych oraz komfort dziecka, które może zapomnieć o noszeniu ze sobą pieniędzy, a nawet portfela! Wybierając rachunek w banku, który nowocześnie podchodzi do bankowania, zapewniasz nastolatkowi dostęp do narzędzi dopasowanych do jego potrzeb oraz wieku. Porównując oferty, zwróć uwagę nie tylko na koszty, lecz także możliwości bankowości internetowej oraz mobilnej i postaw na konto bankowe dla dziecka, które proponuje najwięcej korzyści!

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus