Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

SDS Optic zakończyła drugi etap w procesie uruchomienia produkcji pilotażowej mikrosondy inPROBE

Udostępnij

SDS (SDSOPTIC), notowana na NewConnect spółka rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych, poinformowała o uruchomieniu nowego clean roomu o wysokiej klasie czystości. Tym samym Spółka zakończyła drugi etap działań dotyczących wdrożenia pilotażowej linii do produkcji optoelektronicznych części biosensorów światłowodowych, które są elementem mikrosondy inPROBE.

Nowy clean room ma powierzchnię ok. 72 m.kw. i składa się z 5 pomieszczeń o podwyższonej klasie czystości, połączonych specjalnymi śluzami. Trzy z tych pomieszczeń spełniają standard ISO8, natomiast 2 pozostałe standard ISO7. Oznacza to, że panuje tam bardzo niskie stężenie cząstek stanowiących potencjalne zanieczyszczenia, co jest znaczące dla uzyskania wysokiej jakości produktów i ich przyszłej komercjalizacji. W nowym clean roomie znalazła się także już większość specjalistycznych i zindywidualizowanych urządzeń, które Spółka zamówiła na początku roku. Zaplecze technologiczno-produkcyjne przeszło pomyślnie testy i zostało już uruchomione.

- Dzięki wprowadzeniu wysokich standardów technologicznych, jesteśmy w stanie utrzymać wysoki poziom czystości przy produkcji sond. Ma to bezpośredni wpływ na jakość i czułość wytwarzanych przez nas biosensorów. Oprócz kontroli czystości, w sposób stały monitorujemy także poziom wilgotności i temperaturę. Ich stabilność zapewniana jest przez automatyczny system sterowania. Dotarła do nas już większość urządzeń i maszyn produkcyjnych, które zostały zamówione na początku roku. Wszystko pomyślnie przeszło rozruch i mogło zostać uruchomione. Obecnie czekamy jeszcze tylko na najważniejszy zestaw urządzeń fotonicznych, który według planu powinien do nas trafić do końca września 2022 r. z fabryki w Stanach Zjednoczonych. Po jego otrzymaniu i uruchomieniu nasza linia do produkcji pilotażowej będzie już kompletna – mówi Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu SDS Optic S.A.

Clean room znajduje się w Centrum ECOTECH-Complex w Lublinie, gdzie mieści się także siedziba SDS Optic. Spółka podpisała właśnie umowę wyłącznego najmu z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która gwarantuje SDS Optic możliwość korzystania z przestrzeni uruchomionego clean roomu do końca 2027 r. Obecnie Spółka wynajmuje już prawie 400m2 przestrzeni laboratoryjno-biurowej.

Jak wskazano w raporcie, zrealizowanie kolejnego kamienia milowego przez Spółkę jest istotnym krokiem w osiągnięciu niezależności produkcyjnej w zakresie wytwarzania i przygotowania optoelektronicznej (fotonicznej) części biosensorów światłowodowych (mikrosond). Powiększenie infrastruktury laboratoryjnej oraz parku maszynowego jest niezbędne w przygotowywaniu dedykowanych prototypowych biosensorów światłowodowych (mikrosond) na potrzeby skalowania technologii do kolejnych obszarów zastosowania.

SDS Optic S.A. opracowała innowacyjną i unikalną w skali globalnej światłowodową mikrosondę inPROBE. Jest to biosensor o wysokim poziome czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie biologicznego pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub dedykowanego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo) i bez konieczności pobierania tkanki (biopsji). Podstawowym polem aplikacji, na którego rozwoju i komercjalizacji obecnie Spółka się skupia jest diagnostyka, a także leczenie celowane markerów HER2-dodatniego raka piersi. Rozwijana przez SDS Optic technologia jest alternatywną metodą diagnostyczną dla bardziej czasochłonnej i bardziej inwazyjnej, tradycyjnej biopsji.

Raporty rynkowe wskazują, że średnioroczna stopa wzrostu globalnego rynku diagnostyki molekularnej HER2 w latach 2019-2025 wyniesie 12%, podnosząc wartość tego rynku do ponad 6,4 mld USD w 2025. W 2019 roku, w obszarze diagnostyki molekularnej HER2 wykonano ponad 7,5 mln testów o wartości ponad 4,1 mld USD.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus