Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Jak obsługiwać roboty spawalnicze? Podpowiadamy

materiał partnera

Udostępnij

Klasyczne spawarki powoli odchodzą w zapomnienie. Zastępują je roboty spawalnicze, przeważające nad urządzeniami ręcznymi pod wieloma względami. Różnic pomiędzy spawarkami i robotami do spawania jest dużo. Dotyczą one między innymi obsługi. Na czym polega obsługa robota spawalniczego? Sprawdźmy!

Czym się zajmuje programista robotów spawalniczych?

Z powyższego opisu można wywnioskować, że obsługa robota spawalniczego to niezwykle proste, w dużej mierze zautomatyzowane, zadanie. Jednak nic z tych rzeczy. Czy jest to prostsze niż obsługa spawarki? Tak naprawdę trudno porównać ze sobą te dwa modele pracy, ponieważ operatorzy wykonują nieco inne działania. Na pewno ułatwieniem jest brak bezpośredniego kontaktu z robotem i konieczności manewrowania. Programista nie musi posiadać zdolności manualnych, co jest wskazane u operatora urządzenia ręcznego.

Czym zatem zajmuje się programista robotów spawalniczych? Przede wszystkim musi on odpowiednio zaprogramować pracę urządzenia, określając takie ustawienia, jak:

 

  • prędkość spawania,
  • prędkość wysuwania drutu,
  • prędkość spalania drutu,
  • prędkość emisji gazu osłonowego,
  • odległość efektora od powierzchni materiału.

Poprawne ustawienie powyższych parametrów jest kluczowe dla efektów spawania. Dlatego też operator powinien być człowiekiem posiadającym dużą wiedzę z zakresu spawania. Musi również znać sprzęt i oprogramowanie, aby technicznie być w stanie poprawnie zaprogramować pracę urządzenia. Dlatego właśnie operatorzy kończą kursy na roboty spawalnicze.

Roboty spawalnicze a spawarki

Spawarka to urządzenie ręczne, służące do spawania. Jest to sprzęt, który operator musi trzymać w ręku i odpowiednio nim manewrować. Czasami narzędzia te wciąż znajdują zastosowanie. Głównie tam, gdzie trudno dotrzeć z robotem do spawania. Jednak dzisiaj o wiele popularniejsze są kursy na roboty spawalnicze niż na tradycyjne spawarki. O tym, czym wyróżniają się nowoczesne roboty spawalnicze, dowiesz się pod adresem: https://www.cloos.pl/robotyzacja/roboty,g5.

Główną różnicą pomiędzy robotem a spawarką jest automatyzacja działania. Obsługa robota spawalniczego polega na programowaniu działań, które robot do spawania wykonuje samodzielnie. Natomiast operator spawarki musi cały czas nią manewrować.

On również określa pewne ustawienia pracy urządzenia, jednak nie może pozostawać w dystansie od spawarki. Inaczej jest w przypadku robota spawalniczego. Programista robotów spawalniczych nie musi stać tuż przy robocie, a tym bardziej go dotykać.

Profesjonalne kursy na roboty spawalnicze

Nie każdy może obsługiwać roboty spawalnicze. Niezbędne jest do tego otrzymanie stosownego certyfikatu. Aby go uzyskać, należy ukończyć kurs na roboty spawalnicze. Mowa o zajęciach atestowanych, które nadają uprawnień do wykonywania tej czynności. W czasie kursu uczestnicy nabywają wiedzę teoretyczną i praktyczną. Na końcu zdają egzamin i w przypadku powodzenia uzyskują certyfikat.

Podczas kursów często wykorzystuje się roboty spawalnicze IGM. To popularne maszyny, jednak na rynku dostępne są również inne, tak samo dobre rozwiązania. Dlatego w świecie poza kursem można natknąć się na sprzęt innych marek.

Co warto podkreślić, otrzymanie certyfikatu uprawnia do obsługi wszystkich robotów spawalniczych. Nie ma znaczenia marka, ani przeznaczenie. Oznacza to, że programista może legalnie posługiwać zarówno roboty spawalnicze na budowie, jak i w zakładach przemysłowych czy warsztatach.

Przy obsłudze robotów spawalniczych zawsze należy zachować najwyższą ostrożność. Ma to na celu nie tylko zapewnienie najlepszych możliwych efektów spawania, ale też uniknięcie wypadków.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus