Można powiedzieć, że gdy firma stoi w miejscu, to tak naprawdę się cofa, ponieważ szybko zostanie prześcignięta przez konkurencję. Dlatego też istnieją takie produkty finansowe, jak pożyczka unijna. Ciągły rozwój jest konieczny po to, aby nadążyć za nowymi trendami, ale też powiększać swoją organizację i generować coraz większe przychody, a także zdobywać bardziej intratnych klientów.
Niestety, często okazuje się, że nie jest on tani i środki zaoszczędzone przez firmę nie wystarczą, aby zrealizować wszystkie swoje plany. Pojawia się konieczność pozyskania zewnętrznego finansowania, przykładowo w formie wspomnianych pożyczek z Unii Europejskiej. Jak one dokładnie działają? Czy rzeczywiście można za ich pomocą doprowadzić do zwiększenia się przychodów przedsiębiorstwa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej!
Pożyczki z Unii Europejskiej to tani sposób na realizację inwestycji
Pożyczki unijne , a mówiąc dokładniej, pożyczki inwestycyjne z Unii Europejskiej, są skierowane do firm, które chcą zrealizować jakiś ambitny projekt, ale nie posiadają wystarczających funduszy. Co ważne, tego typu pożyczki dostępne są dla podmiotów z różnych branż, o różnym rozmiarze i formach prawnych. W praktyce oznacza to, że grupa firm, które mogą potencjalnie skorzystać z tego źródła finansowania, jest bardzo szeroka.
Wszelkiej maści zobowiązania na rozwój firmy, w tym także pożyczki unijne udzielane na ten cel, są z reguły zobowiązaniami długoterminowymi. Pozwala to rozłożyć pożyczoną kwotę na wiele części i tym samym obniżyć wysokość rat, tak, aby nie zagrażały płynności finansowej firmy. W związku z tym bardzo istotne jest, aby pożyczka miała niskie oprocentowanie. W ten sposób można znacząco ograniczyć koszty zobowiązania, które bywają szczególnie wysokie właśnie w przypadku pożyczek długoterminowych.
Na szczęście dla przedsiębiorców, pożyczki z Unii Europejskiej charakteryzują się bardzo niskim oprocentowaniem. Nie są to bowiem klasyczne pożyczki udzielane w celach zarobkowych. Sprawiają one, że rozwój firmy jest możliwy bez bardzo poważnego zadłużenia się i spłacania drogiego kredytu, który na dłuższą metę okaże się mało korzystny. Nic więc dziwnego, że tak wielu przedsiębiorców sięga bądź próbuje sięgać po finansowanie z Unii.
Co warto wiedzieć o pożyczkach na rozwój firmy z Unii?
Przede wszystkim warto podkreślić, że każda firma może mieć inny profil działalności, dlatego też zakres inwestycji możliwych do zrealizowania pożyczką unijną jest bardzo szeroki. W związku z tym sprawdzi się ona niezależnie od tego, czy chcemy sfinansować nową halę magazynową, czy też wdrożyć nowoczesne oprogramowanie, wykupić licencję, wymienić starą flotę pojazdów na nową i nie tylko.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że z pożyczki będzie trzeba się odpowiednio rozliczyć po jej zaciągnięciu. Można zasięgnąć w tym zakresie rady u eksperta, który posiada doświadczenie w pozyskiwaniu i późniejszym rozliczaniu tego typu zobowiązań finansowych. W ten sposób unikniemy popełnienia jakiejkolwiek pomyłki, mogącej mieć potencjalnie bardzo poważne konsekwencje.