Korzystanie z sieci internetowej to w obecnych czasach nie lada wyzwanie. Każda nasza internetowa aktywność pozostawia ślady, które pozbawiają nas anonimowości.
Jest to wykorzystywane nie tylko przez agencje reklamowe, dostawców usług internetowych, ale także władze czy hakerów. Dlatego dla zapewnienia sobie pełnej swobody w przeglądaniu stron, a także bezpieczeństwa danych osobowych i finansowych, warto zaopatrzyć się w VPN online. Najlepsi dostawcy usługi dostarczają rozwiązania dostosowane do wielu systemów operacyjnych, w tym na telefony komórkowe, bo przecież znaczna część ruchu w sieci odbywa się właśnie za pomocą smartfonów -zwłaszcza z systemem Android.
Jak zadbać o prywatność danych na telefonie z Androidem?
Użytkownicy smartfonów do niedawna często zapominali o konieczności ochrony swoich danych oraz o prywatności podczas surfowania w sieci. Na szczęście sytuacja w tym zakresie poprawia się i istnieje już kilka narzędzi umożliwiających ochronę prywatności, przy czym jedno z nich zdaje się być najbardziej optymalne:
- korzystanie z anonimowej przeglądarki Tor, chociaż jest to stosunkowo skomplikowane i obciążające prędkość połączenia;
- wykorzystywanie serwerów proxy pośredniczących w połączeniu między urządzeniem a daną stroną internetową. Często jednak nie są to serwery godne zaufania;
- VPN - wirtualna sieć prywatna, która - w skrócie - umożliwia łączność z Internetem za pomocą szyfrowanego tunelu, który uniemożliwia jakiekolwiek śledzenie aktywności w sieci. VPN to także świetne rozwiązanie dla użytkowników platform streamingowych (np. Netflix), gdzie można zamaskować swoją rzeczywistą lokalizację i odblokować dostęp do materiałów ograniczonych geograficznie.
Jak skonfigurować VPN na Android?
Na rynku aplikacji na urządzenia z Androidem istnieje bardzo wiele rozwiązań oferujących dostęp do sieci VPN. W ofercie dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe VPN, przy czym warto podkreślić, że względem darmowych narzędzi warto zachować daleko idącą ostrożność. Natomiast warto wiedzieć, że Android posiada już wbudowaną obsługę niektórych typów sieci VPN. Dzięki temu istnieje możliwość połączenia się z istniejącą siecią pod warunkiem posiadania danych do logowania. Konfiguracja wbudowanej usługi VPN na Android sprowadza się do kilku prostych kroków (które mogą nieznacznie różnić się w zależności od wersji systemu):
- znajdź "Ustawienia" i stuknij w sekcję zawierającą "Sieci bezprzewodowe";
- stuknij opcję VPN a następnie opcję typu "Dodaj sieć VPN";
- należy wprowadzić dane logowania VPN, które otrzymamy od administratora sieci;
- na koniec zapisz wprowadzone dane i stuknij w VPN celem połączenia.
Pełna anonimowość z VPN online na urządzeniach z Androidem
Wszystkie darmowe oraz wbudowane w urządzeniu mobilnym sieci VPN mają bardzo ważną wadę - nie zawsze można im w pełni zaufać. Wynika to z faktu, że część dostawców VPN posiada niejasne praktyki dotyczące ochrony prywatności, przez co mogą gromadzić dane dotyczące naszej aktywności w Internecie (poprzez dzienniki i rejestry), a następnie udostępniać je podmiotom trzecim. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania zaufanych dostawców, którzy są w stanie pochwalić się:
- bardzo dobrymi opiniami innych użytkowników;
- szybkim i stabilnym połączeniem niezależnie od fizycznej lokalizacji;
- możliwością wyboru bardzo dużej liczby serwerów zlokalizowanych w wielu krajach świata;
- pełnym bezpieczeństwem i prywatnością dostępu do Internetu.
Jednym z takich dostawców jest np. NordVPN, który oferuje możliwość jednoczesnego zabezpieczenia nawet 6 urządzeń, działających w środowisku Windows, Linux, maxOS, iOS czy Android, niezależnie od typu używanej przeglądarki.