W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Zarząd STF (STALPROFI) dokonał analizy bezpośredniego oraz pośredniego wpływu tej sytuacji na bieżącą działalność spółki:
Polski rynek stali jest w dużym stopniu powiązany z wszystkimi trzema państwami, zaangażowanymi w zbrojny konflikt (Ukraina, Rosja, Białoruś). Import wyrobów hutniczych do Polski w 2021 roku z tych obszarów wyniósł około 3 mln ton, co stanowi ponad 25% całego importu. Zerwane łańcuchy dostaw z tych kierunków powodują niedobór stali na rynku i wzrost ich cen.
Podmioty z Grupy Kapitałowej STALPROFIL S.A. w roku ubiegłym uczestniczyły w bezpośredniej wymianie handlowej, głównie w zakresie handlu wyrobami hutniczymi, z Ukrainą, Białorusią i Rosją, jednakże ich aktywność i łączna ekspozycja na tych kierunkach, zarówno po stronie zakupów jak i sprzedaży nie przekraczała 1% obrotów Grupy. Z chwilą wybuchu konfliktu zbrojnego kontakty handlowe z kontrahentami z w/w krajów zostały wstrzymane, bez negatywnego wpływu na rozrachunki Grupy z tytułu sprzedaży.
Na rynku infrastruktury sieci przesyłowych gazu realizacja kontraktów przebiega terminowo. Nie odnotowuje się zakłóceń w realizacji przez Grupę dostaw izolowanych rur stalowych oraz istotnych problemów z dotrzymaniem harmonogramów na rynku budowy gazociągów.
Zaznaczono, że na ten moment spółka nie notuje istotnych, ujemnych konsekwencji sytuacji w Ukrainie. Zarząd nie zidentyfikował też czynników, które w sposób istotny mogłyby negatywnie wpłynąć na wyniki I kwartału 2022 r.
Dodano jednak, że przedłużające się działania wojenne mogą spowodować m.in. spadek inwestycji, a tym samym spadek popytu i sprzedaży, pogorszenie spływu należności, braki w zaopatrzeniu, osłabienie kursu waluty polskiej, fluktuację cen towarów i surowców do produkcji hutniczej, co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na wyniki spółki w kolejnych kwartałach.