Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa CIECH z listem intencyjnym w sprawie nowego źródła energii dla zakładu w Inowrocławiu

Udostępnij

23 lutego br., w siedzibie Urzędu Miasta Inowrocław, został podpisany list intencyjny w sprawie budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów („ITPO”) na terenie zakładu sodowego CIECH Soda Polska w Inowrocławiu. Sygnatariuszami listu są: CIECH S.A., CIECH Soda Polska S.A., EEW Energy from Waste GmbH, EEW Energy from Waste Polska Sp. z o.o., FBSerwis SA, Budimex S.A. oraz Miasto Inowrocław. Nowa instalacja zwiększy konkurencyjność CIECH Soda Polska poprzez dostęp do tańszej energii, a także zmniejszy poziom emisji dzięki ograniczeniu stosowania węgla. Realizacja tej inicjatywy jest ważnym elementem planu obniżania emisji CO2 przez zakłady produkcyjne CIE (CIECH), zgodnie z przyjętą w 2021 roku strategią ESG Grupy.

Podpisanie listu intencyjnego jest wyrazem woli wyżej wspomnianych firm, aby przygotować i zrealizować tę inwestycję, która będzie prowadzona i w całości finansowana przez spółkę celową powołaną przez EEW Energy from Waste. Przewidywane uruchomienie ITPO ma nastąpić w 2026 roku.

Planowana instalacja termicznego przekształcania odpadów będzie miała maksymalną przepustowość na poziomie ok. 310 tys. ton rocznie. Do jej zasilenia posłuży w głównej mierze frakcja kaloryczna, czyli pozostałości z procesu przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, które z jednej strony nie nadają się do recyklingu, a z drugiej, ich składowanie jest zabronione z powodu zbyt wysokiej kaloryczności.

Uruchomienie nowej instalacji dostarczającej ciepło do zakładu w Inowrocławiu pozwoli na ograniczenie zużycia węgla, a tym samym – na ograniczenie emisji CO2 o około 300 tys. ton rocznie.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w niemieckiej fabryce sody należącej do Grupy CIECH, gdzie ciepło z instalacji termicznego przekształcania odpadów trafia do CIECH Soda Deutschland.

CIECH już dwa lata temu poinformował o analizach i rozmowach na temat budowy takiej instalacji we współpracy z zewnętrznymi partnerami. Zmiana źródła energii przez CIECH Soda Polska na nowoczesne, bezpieczne, bardziej przyjazne środowisku oraz efektywne, zmniejszy znacząco zużycie węgla przez spółkę. Wpisuje się także w szerszą strategię zrównoważonego rozwoju Grupy, która zakłada m.in. obniżenie emisji CO2 o 33 proc. do roku 2026, odejście od węgla w procesach produkcji energii do roku 2033 oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2040.

Projekt zrealizują dwa doświadczone podmioty. EEW jest europejskim liderem w projektowaniu, budowie i eksploatacji instalacji, w których odpady przetwarza się na energię. Pierwsze instalacje firmy powstały ponad 50 lat temu, a EEW z powodzeniem eksploatuje 17 podobnych zakładów na terenie Niemiec i państw sąsiadujących.

FBSerwis jest częścią jednej z największych grup budowlanych w Polsce – Grupy Budimex. Spółka jest ważnym elementem projektu, ponieważ poza potencjałem wykonawczym w zakresie budowy instalacji, wnosi zdolność zapewnienia stabilnych dostaw wysokiej jakości surowca energetycznego w oparciu o potencjał własnych zakładów przetwarzania odpadów.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus