Grupa SNT (SYNEKTIK) podpisała umowę sprzedaży systemu ZAP-X z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wartość kontraktu to 17,6 mln zł netto. Umowa obejmuje dostawę, montaż i uruchomienie urządzenia wraz z zaprojektowaniem i wykonaniem robót budowlanych, w ramach budowy Budynku Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Tym samym szpital stanie się pierwszym w Polsce ośrodkiem posiadającym innowacyjny system do stereotaktycznej radiochirurgii (SRS).
ZAP-X, produkowany przez amerykańską firmę ZAP Surgical, jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń stosowanych na świecie do radiochirurgii głowy, mózgu i szyi. System wykorzystując unikatowe rozwiązanie żyroskopowe, przesuwa granice w nowoczesnej radiochirurgii, dając neurochirurgom i onkologom możliwość niezwykle precyzyjnego, nieinwazyjnego, szybkiego oraz bezpiecznego leczenia pacjentów.
- Z wielką satysfakcją odnotowujemy fakt, że pierwsze urządzenie ZAP-X trafi do polskiego ośrodka. To historyczna chwila dla naszego systemu ochrony zdrowia i kolejny dowód na zmiany jakościowe zachodzące na polskim rynku technologii medycznych, w których Grupa Synektik od lat odgrywa znaczącą rolę – mówi Cezary Kozanecki, założyciel i prezes Synektik.
System ZAP-X posiada własne osłony radiologiczne i wbudowany akcelerator liniowy, który podczas zabiegu wytwarza promieniowanie w dawce dostosowanej dla danego pacjenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu szpital nie potrzebuje bunkra zabezpieczającego przed promieniowaniem, a także odpowiednich procedur dotyczących obiegu, składowania oraz utylizacji odpadów promieniotwórczych występujących w konkurencyjnych technologiach.
- Radiochirurgia to inaczej chirurgia wykorzystująca promieniowanie, które zastępuje klasyczny skalpel. Zabiegu dokonuje się w sposób małoinwazyjny, co w przypadku nowotworów w obrębie głowy oznacza brak konieczności otwierania czaszki pacjenta i ma ogromne znaczenie dla prowadzonej terapii. Dodatkowo, dzięki połączeniu niższych kosztów systemowych i operacyjnych oraz szybkości działania, ZAP-X zapewnia nową jakość terapii radiochirurgicznych dla większej liczby pacjentów, z zachowaniem optymalizacji budżetu dla szpitala – dodaje Cezary Kozanecki.
Polska jest kolejnym krajem europejskim, który dołączy do elitarnego grona użytkowników tej unikatowej technologii. W Polsce Synektik jest wyłącznym dystrybutorem systemu odpowiedzialnym również za szkolenia i serwisowanie ZAP-X. Synektik spodziewa się sukcesów w tej dziedzinie również w wybranych krajach ościennych.