Akcjonariusze CLC (COLUMBUS) na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu podjęli decyzję o zmianach w Radzie Nadzorczej Spółki i przychylili się do wniosku Zarządu w sprawie odstąpienia od głosowania nad uchwałami dotyczącymi IPO. Decyzja została podyktowania potrzebą rozważenia potencjalnych nowych możliwości współpracy i finansowania, które pojawiły się już po terminie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, w obszarze rozwoju nowych projektów farm fotowoltaicznych na terenie Polski.
– Konsekwentnie realizujemy strategię rozwoju, aby wybudować dla siebie GW mocy w farmach fotowoltaicznych i innych OZE. Droga do tego celu może być różna, bo do ich wybudowania potrzebny jest kapitał. Aktualnie rozważamy równoległe działania do emisji akcji, możliwie bardziej korzystne dla akcjonariuszy, dlatego wstrzymujemy się z decyzją o emisji. Dynamika działań niezmiennie pozostaje naszym wyróżnikiem, bo lider rynku nowoczesnej energetyki musi aktywnie i elastycznie reagować na tempo zmian zachodzących na rynku. Decyzje podjęte na NZWA, w tym zmiany w Radzie Nadzorczej, to kolejny krok na drodze umacniania naszej rynkowej pozycji. Cieszę się, że akcjonariusze podzielają wizję i plany Zarządu, a Rada Nadzorcza została wzmocniona o doświadczonych profesjonalistów wierzących w rozwój Columbus Energy jako lidera zielonej transformacji. Obecna mocna pozycja Spółki została wypracowana przy wsparciu dotychczasowych członków Rady Nadzorczej, za co pragnę im serdecznie podziękować – mówi Dawid Zieliński, prezes Zarządu Columbus Energy.
W skład Rady Nadzorczej Columbus Energy weszli:
Wojciech Wolny - prezes i założyciel technologicznej Grupy Euvic, jednego z czołowych graczy na krajowym rynku usług IT.
Tomasz Misiak - doświadczony menedżer i zarządzający. Tworzył m.in. grupę inwestycyjną Mizyak Investment, przez kilkanaście lat był przewodniczącym Rady Nadzorczej Work Service. Venture Partner w bValue Venture Capital.
Adrian Stachura - twórca Barel Poland, polskiego wiodącego producenta elektroniki użytkowej z ponad 20 letnim doświadczeniem.
Paweł Piotrowski – doświadczony menedżer, od 20 lat związany z Grupą RMF, gdzie od 14 pełni funkcję Dyrektora Administracyjnego. Przewodniczący Rady Nadzorczej Nexity Global S.A.
Michał Bochowicz - doświadczony w ważnych dla rozwoju Spółki obszarach prawnik, wspólnik w Kancelarii GESSEL Adwokaci i Radcowie Prawni. Jest doradcą Campus Residency Program w Google Campus Warsaw.
–– Rosnące znaczenie nowych i zielonych technologii oraz zmieniające się otoczenie prawne, ekonomiczne i społeczne motywują nas do zwiększania wysiłków w zakresie budowania przewag konkurencyjnych Spółki w oparciu o know-how, ludzi i zasoby, jakimi już dysponujemy i jakie możemy jeszcze pozyskać. Realizując cele strategiczne, rozważamy różne scenariusze działań, a analiza potencjalnych możliwości współpracy i finansowania pozwoli nam w przyszłości wdrożyć te najlepsze dla rozwoju spółki - komentuje Janusz Sterna, wiceprezes Zarządu Columbus Energy.
Jednocześnie Spółka w dalszym ciągu podtrzymuje intencję realizacji IPO, co ma nastąpić po dokonaniu analizy co do potencjalnych możliwości współpracy i finansowania w obszarze rozwoju nowych projektów farm fotowoltaicznych. Zarząd Spółki ocenia, iż decyzja o odstąpieniu od głosowania nad IPO w tym terminie została podjęta zarówno z korzyścią dla samej Spółki, jak również akcjonariuszy i nowych inwestorów, którzy w przyszłości będą mogli być beneficjentami dalszego rozwoju Grupy. Wyniki trwającej analizy i potencjalne nawiązanie współpracy w obszarze rozwoju nowych projektów farm fotowoltaicznych mogą wpływać na plany Spółki oraz strukturę IPO.
Columbus Energy aktualnie posiada prawa do projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 270 MW. Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmy Columbus Energy w tym roku przekroczyły już koszty operacyjne. Jednocześnie Spółka utrzymuje wysoką sprzedaż fotowoltaiki do klientów indywidualnych i biznesowych - w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. zamontowała ponad 15 000 instalacji fotowoltaicznych.. Inne obszary działalności Spółki to sprzedaż pomp ciepła, rozproszona sieć prosumentów, stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz nowe technologie, takie jak perowskity - Columbus Energy ma 20% akcji w Saule.