Budowlany potentat oddał do użytku pierwszą w Polsce kotłownię wyposażoną w kotły elektrodowe. Rozwiązania technologiczne zastosowane Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku umożliwiają optymalnie spożytkowanie dostępnych zasobów, a w przyszłości pozwolą wykorzystać czystą energią elektryczną z odnawialnych źródeł.
- Budowa kotłowni w Gdańsku doskonale wpisuje się w nasz model biznesowy, którego ważnym elementem jest realizacja strategii klimatycznej związanej z Europejskim Zielonym Ładem. Ambicją Grupy ERB (ERBUD) jest zostanie liderem transformacji energetycznej w tej części Europy. Oddając do użytku kotłownię w Gdańsku wykonaliśmy ważny krok w tym kierunku. Nie jedyny – o czym warto przypomnieć. W październiku ERBUD – jako pierwsza duża spółka budowlana oraz ONDE – lider wykonawstwa branży OZE w Polsce, z wybudowanymi ponad 3GW energii z wiatru i słońca – otrzymały certyfikat EMAS, najwyższe unijne wyróżnienie w zakresie ekologii. ERBUD efektywnie walczył ze zmniejszeniem śladu węglowego, czego efektem było 61,03 proc. rocznej redukcji intensywności emisji i pierwsze miejsce w rankingu „Liderzy Klimatyczni Polska 2022” miesięcznika „Forbes” – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes ERBUD S.A.
Uruchomiona kotłownia składa się m.in. z dwóch kotłów olejowo-gazowych o mocy 30 MWt każdy oraz dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt każdy. Technologia oparta na połączeniu pracy kotłów elektrodowych i olejowych, a docelowo gazowych, umożliwi szybką reakcję na zmienne zapotrzebowanie na ciepło w zakresie mocy od 2,5 do 130 MWt i rozpoczęcie pracy kotłowni w zaledwie kilka minut.
- To ogromny sukces Grupy ERBUD. Po pierwsze, oddajemy do użytku elektrociepłownię wykorzystującą unikalne i pionierskie na polskim rynku proekologiczne rozwiązania. Udało nam się zrealizować zgodnie z harmonogramem złożoną i skomplikowaną inwestycję zarówno pod względem technologicznym, jak i logistycznym. Przypomnę, że od początku jej trwania zmagaliśmy się trudnościami wynikającymi z pandemii w tym zmieniającymi się regulacjami dotyczącymi zachowania reżimu sanitarnego, kontyngentami oddelegowanych na kwarantannę pracowników. Mimo tego w szczytowym momencie na placu budowy pracowało aż 200 osób – podkreśla Radosław Górski, członek Zarządu ERBUD S.A.
Realizacja inwestycji, która trwała 24 miesiące od podpisania umowy, wyniosła ponad 80 mln zł netto. Jeszcze w tym sezonie grzewczym mieszkańcy Gdańska i Sopotu będą mieli możliwość skorzystania z ciepła wyprodukowanego w nowej kotłowni.