Adaptacja poddasza pozwala znacznie powiększyć powierzchnię użytkową domu. Wiąże się ona jednak z dodatkowymi kosztami, szczegółowym zaplanowaniem robót, a także dopełnieniem szeregu niezbędnych formalności. Sprawdźmy, jakie dokumenty należy przygotować oraz co powinny zawierać, zanim przystąpimy do prac budowlanych.
Na początek powinniśmy wszystko dokładnie zaplanować, jest to podstawa naszego działania. Należy dokładnie sprawdzić, czy poddasze jest odpowiednio wytrzymałe i będzie mogło przechodzić nowe działania remontowe i modernizacyjne, a także czy jego wysokość jest zgodna z przepisami prawa budowlanego (średnio 2,2 m). Każda kolejna ingerencja to nowe obciążenia, więc trzeba być niezwykle ostrożnym, trzeba zająć się także szczelnością dachu.
Aranżacja pomieszczeń wymaga odpowiedniej liczby okien, dzięki którym światło dzienne będzie miało dostęp do budynku, a także odpowiednich schodów, przez które domownicy będą mogli udać się na adaptowane poddasze. Jeśli stworzyliśmy już wstępne plany, możemy wybrać projekt i firmę budowlaną. Warto więc sprawdzić projekty domów z poddaszem użytkowym – Domoweklimaty.pl.

Formalności związane z adaptacją poddasza
Kiedy przygotujemy plan adaptacji poddasza oraz wybierzemy odpowiedni projekt, możemy zająć się formalnościami. Na początku trzeba zmienić sposób użytkowania obiektu budowlanego. Jeśli zmiana ta będzie miała wpływ na zmianę warunków (bezpieczeństwa pożarowego, pracy, zdrowia, warunków powodziowych itp.) lub zmieni się wielkość i układ obciążeń, wymagane jest pozwolenie na budowę.
Natomiast, jeśli warunki te nie zostaną zmienione, a chcemy przeprowadzić jedynie remont pomieszczeń, wystarczy tylko dokonać zgłoszenia zamiaru zmiany sposobu użytkowania. Pozwolenia wymagają, chociażby lukarny, okna dachowe, podniesienie dachu czy dobudowa schodów na poddasze. Więcej informacji na temat etapów budowy domu z poddaszem można znaleźć na stronie wnetrzadlaciebie.com.

Pozwolenie na budowę – formalności
Jeśli sytuacja wymaga uzyskania niezbędnego pozwolenia na budowę, ponieważ planujemy gruntowną rozbudowę domu wraz ze zmianą kształtu i nachylenia dachu, należy udać się do najbliższego starostwa lub urzędu miasta z wypełnionym wnioskiem na urzędowym formularzu. Oprócz niego, obowiązkowo trzeba załączyć 3 lub 4 egzemplarze projektu budowlanego, zaświadczenie o wpisaniu autora projektu budowlanego na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, oświadczenie o przysługującym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Urząd ma w tym przypadku 65 dni na rozpatrzenie wniosku.

Formalności przy zgłaszaniu adaptacji poddasza
Jeśli prace budowlane, które będą konieczne do przeprowadzenia adaptacji poddasza, nie będą ingerować w konstrukcję budynku, wystarczy jedynie zgłoszenie. To również bardzo ważna procedura, która pozwala nam na remont poddasza, przebudowę i nową instalację wewnątrz domu. Podobnie jak w przypadku pozwolenia, trzeba udać się do starostwa lub urzędu miasta. Odpowiedni wniosek powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje, a wśród załączników do niego powinny się znaleźć: rysunek z usytuowaniem budynku i jego opis techniczny, oświadczenie o przysługującym prawie do dysponowania nieruchomością, odpowiednie zaświadczenie od wójta lub burmistrza albo prezydenta, czy ekspertyzę techniczną. Rozpatrzenie wniosku odbędzie się do 30 dni od naszego zgłoszenia, a gdy będzie pozytywne, to w ciągu 2 dni możemy rozpocząć prace remontowe.