Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Czym jest Polski Ład?

materiał partnera

Udostępnij

Nowy Polski Ład to rządowy program reform, które mają zostać wprowadzone na przestrzeni kilku kolejnych lat. Ich celem jest zmiana wielu ważnych kwestii społeczno-gospodarczych, co ma przełożyć się na poprawę jakości życia Polaków. Na czym ma polegać Polski Ład i jakie są jego główne założenia?

Co to jest Nowy Polski Ład?

Polski Nowy Ład został oficjalnie ogłoszony 15 maja 2021 roku. Pod tą nazwą kryje się program społeczno-gospodarczy, który zakłada wprowadzenie szeregu zmian. Za jego powstanie odpowiada partia Prawo i Sprawiedliwość, a głównym autorem jest premier Polski Mateusz Morawiecki. Program reform zakłada istotne działania w wielu obszarach, które zostały uznane za najważniejsze aspekty życia Polaków. Jego główne filary to m.in.:

  • zwiększenie wydatków przeznaczanych na ochronę zdrowia,
  • wdrożenie wielkiego programu inwestycyjnego,
  • wprowadzenie dopłat do mieszkań,
  • ustalenie emerytur, które nie są obłożone podatkiem dochodowym, do kwoty 2500 zł oraz
  • zmiany w obowiązującym systemie podatkowym.

Największe kontrowersje wywołały planowane reformy w podatkach. Choć w założeniu mają one poprawić los większości Polaków, niektóre z nich wzbudziły niechęć przedsiębiorców, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na zyski i straty małych oraz średnich firm. Aby już teraz dowiedzieć się, jak w praktyce będą wyglądały zmiany, warto wykorzystać przydatne narzędzie, jakim jest kalkulator Polskiego Ładu.

Trzeba jednak pamiętać, że rząd wciąż modyfikuje pierwotnie ogłoszone założenia, dlatego najlepiej na bieżąco obserwować podejmowane w tym zakresie decyzje. Przykładowo na początku zapowiedziano całkowitą likwidację ryczałtowej składki zdrowotnej. Rządzący obecnie wycofują się z tego planu i zapowiadają poprawki, według których ryczałtowa składka zdrowotna zostanie utrzymana w przypadku osób samozatrudnionych. Jednocześnie wzrośnie jednak jej wysokość.

Jakie są główne założenia Nowego Polskiego Ładu?

Główne założenia Nowego Polskiego Ładu zostały ukryte pod dziesięcioma hasłami, które wskazują na najważniejsze obszary reform. Są to: Dekada rozwoju, Plan na zdrowie, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, Uczciwa praca – godna płaca, Polska – nasza ziemia, Rodzina i dom w centrum życia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Złota jesień życia, CyberPoland 2025.

Jak widać, Nowy Polski Ład stanowi bardzo kompleksową strategię działania. W każdej dziedzinie zaplanowano szereg konkretnych zmian. Warto przy tym znać najważniejsze i najgłośniejsze założenia. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • wzrost kwoty wolnej od podatku (do 30 000 zł),
  • wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 7% w relacji do PKB w ciągu 6 lat (w 2023 roku mają one osiągnąć poziom 6% PKB),
  • ograniczenia w stosowaniu tzw. umów śmieciowych,
  • poprawa programu „Czyste Powietrze”,
  • darmowe leki dla seniorów 70+,
  • ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym,
  • możliwość wybudowania domu o powierzchni do 70 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę,
  • ogólnopolski dostęp do szerokopasmowego internetu.

Pierwsze zmiany w ramach Nowego Polskiego Ładu zaczną obowiązywać już na początku 2022 roku. Reformy będą jednak wprowadzane stopniowo.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus