Zarząd FMF (FAMUR) przedstawił podsumowanie przeprowadzonego skupu akacji własnych spółki, w ramach zaproszenia do składania przez akcjonariuszy ofert zbycia akcji FAMUR S.A, które zostało ogłoszone 1 września 2021 r. Głównym założeniem programu skupu było umożliwienie akcjonariuszom wyjścia z inwestycji, szczególnie tym, którzy nabyli akcje FAMUR ze względu na przyjętą w poprzedniej strategii politykę dywidendową.
- Obecnie stawiamy na zdywersyfikowany rozwój Grupy FAMUR i wzrost wartości w długim terminie poprzez inwestycje w perspektywiczne branże, w szczególności związane z zieloną transformacją energetyczną w tym między innymi w sektor fotowoltaiki wielkoskalowej jednocześnie dostosowując struktury naszych aktywów górniczych oraz działania operacyjne w tym obszarze, do zmian zachodzących na rynku globalnym. Obecnie naszym celem jest dynamiczne zwiększanie udziału w rynku PV oraz zbudowanie znaczącej pozycji w tym sektorze. Dodatkowo, zgodnie z ogłoszonymi kierunkami strategicznymi w maju br., chcemy zaangażować się w inne projekty związane z trendami transformacji energetycznej, takie jak, m.in.: energia wiatrowa, kogeneracja, magazyny energii i elektromobilność, czy sektor HVAC. Rozwój Grupy w nowych kierunkach będzie wymagał w kolejnych latach reinwestycji zysków, dlatego rozumiejąc, że tak istotna zmiana w polityce dywidendowej może nie korelować z założeniami niektórych akcjonariuszy FAMUR S.A., zaproponowaliśmy uruchomienie dedykowanego programu skupu akcji własnych. Program ten zakończył się niską partycypacją naszych akcjonariuszy, co odbieramy jako akceptację dla przedstawionych w maju br. zmodyfikowanych kierunków strategicznych rozwoju Grupy FAMUR i wyraz zaufania do wprowadzanych zmian - mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR S.A.
Cena oferowana w wezwaniu do programu odpowiadała średniej z notowań z ostatnich trzech miesięcy przed ogłoszeniem wezwania do zapisów. Można więc było przyjąć, że jest to wycena rynkowa tradycyjnego biznesu spółki, uwzględniającego ostatnie gwałtowne zmiany w rządowych i globalnych planach dotyczących transformacji gospodarek w kierunku zeroemisyjnym. Niewykorzystane środki finansowe pochodzące z programu skupu akcji własnych zostaną przeznaczone na finansowanie rozwoju spółki, zgodnie ze zmodyfikowanymi kierunkami strategicznymi przeistaczania się spółki w holding inwestujący w zieloną transformację.