- Trzeci kwartał z rzędu z rosnącymi przychodami, które w 1Q 2021 były na poziomie 31,4 mln PLN (-13% r/r); wyraźne ograniczenie straty na poziomie EBITDA do -0,9 mln PLN vs -4,6 mln PLN rok wcześniej oraz na poziomie netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej do -1 mln PLN vs -3,3 mln PLN w 1Q 2020
- porównywalna w ujęciu kwartał do kwartału liczba złożonych wniosków pomimo trwającej pandemii w 1Q 2021, z lepszą strukturą świadczeń skutkującą wyższą średnią ceną wykonanego badania
- satysfakcjonujący rozwój sprzedaży poza USA pomimo pandemii (wzrost przychodów
z usług w 1Q 2021 o 52% r/r i 14% wobec 4Q 2020 oraz drugi najwyższy w historii kwartalny wynik ze sprzedaży urządzeń) - kontynuacja prac rozwojowych w zakresie udoskonalania obecnych i opracowania nowych urządzeń
MDG (MEDICALG), spółka działająca w branży zaawansowanych technologii telemedycznych, opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za 1Q 2021. Przychody Grupy wyniosły w tym okresie 31,4 mln PLN i były niższe o 13% w ujęciu rok do roku oraz o 14% wyższe w ujęciu kwartał do kwartału. Na poziom przychodów r/r wpływ miało zmniejszenie średnich stawek z badanie związane ze zmianą modelu biznesowego Medi-Lynx na „in network”. Oczekuje się, że w długim terminie zmiana modelu biznesowego pozwoli na istotne zwiększenie wolumenu badań, jednak w następstwie niesprzyjających czynników zewnętrznych (w dalszym ciągu ograniczone możliwości sprzedażowe ze względu na COVID) wzrost wolumenu badań nie był jeszcze wystarczający, aby skompensować niższe średnie stawki za badanie w ujęciu r/r. Warto podkreślić, że w ujęciu kwartał do kwartału poziom wolumenu świadczonych usług w 1Q 2021 był porównywalny. Jednocześnie, w analizowanym okresie odnotowano bardziej korzystną strukturę wykonywanych badań.
W 1Q 2021 Grupa znacząco ograniczyła stratę netto dla Akcjonariuszy Jednostki Dominującej r/r, do -1 mln PLN vs 3,3 mln PLN straty netto rok wcześniej, a EBITDA do -0,9 mln PLN wobec -4,6 mln PLN w 1Q 2020. Koszty działalności operacyjnej w 1Q 2021 były o 18% niższe w ujęciu rok do roku i nieznacznie niższe w porównaniu kwartał do kwartału. Grupa zakończyła 1Q 2021 z saldem środków pieniężnych wynoszącym 23,7 mln PLN.
Pomimo stanu pandemii i ograniczenia aktywności biznesowych w wielu krajach, Grupa osiąga satysfakcjonujące wyniki sprzedaży systemu PocketECG na rynkach poza USA. W 1Q 2021 przychody wygenerowane poza USA sięgnęły 3,9 mln PLN, na co złożył dynamiczny wzrost przychodów z usług o 52% w ujęciu r/r i 14% w ujęciu kwartał do kwartału oraz 1,3 mln PLN wygenerowane ze sprzedaży z urządzeń, co jest drugim co do wielkości kwartalnym wynikiem sprzedaży urządzeń poza USA w historii Spółki.
„Pierwszy kwartał 2021 był porównywalny do ostatniego kwartału 2020 pod względem wolumenu świadczonych usług pomimo nadal ograniczonych w tym możliwości sprzedażowych z uwagi na pandemię. Nie są to jeszcze liczby, pozwalające nam skompensować niższe średnie stawki za badanie wynikające ze zmiany modelu biznesowego na „in network”, ale jesteśmy na dobrej drodze do tego celu. Ponadto, obserwujemy poprawę miksu świadczonych usług w stosunku do minionego roku, co znajduje odzwierciedlenie w osiąganych marżach. Powyższe czynniki, jak również dyscyplina kosztowa, pozwoliły znacząco ograniczyć stratę na poziomie EBITDA i netto w 1Q’21 w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Rok 2021 rozpoczęliśmy gotowi do szybkiego zwiększania wolumenów świadczonych usług w zmienionym modelu biznesowym w USA. Biorąc pod uwagę tempo szczepień na tym rynku oczekujemy, że w połowie roku nastąpi jego otwarcie i odzyskamy dostęp do nowych klientów. Wzrost wolumenu zlecanych usług wspierany będzie powikłaniami kardiologicznymi po COVID oraz faktem, że część pacjentów odkładała diagnostykę do momentu zaszczepienia. Ponadto, oczekujemy wzrostu sprzedaży w efekcie poszerzenia naszej oferty m.in. o wyczekiwane urządzenie QPatch oraz dalszej ekspansji na rynkach poza USA” – powiedział Marek Dziubiński, Prezes Zarządu Medicalgorithmics S.A.