Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Forteam zajmuje sieć marketów Bio Family i kolejne akcje Czerwonej Torebki

Udostępnij

Forteam Investments Ltd., spółka inwestycyjna należąca do amerykańskiego funduszu private equity Delta Capital Partners, uzyskał kolejne sądowe zabezpieczenie swoich roszczeń. Zabezpieczenie zostało uzyskane w ramach prowadzonego sporu prawnego z Mariuszem Świtalskim, w którym Forteam domaga się od niego i kontrolowanych przez niego spółek zapłaty kwoty ponad 300 mln zł na mocy udzielonej przez Świtalskiego gwarancji. W związku z tym, że Mariusz Świtalski, wbrew wcześniej wydanym zabezpieczeniom i próbując uniknąć zaspokojenia roszczeń Forteam, sukcesywnie uszczupla swój majątek, m.in. przenosząc go na swoje dzieci, sąd postanowił również zabezpieczyć aktywa jego potomstwa.

Nowe zabezpieczenie zostało udzielone przez Sąd Okręgowy w Poznaniu na majątku dwójki dzieci Mariusza Świtalskiego – Mateusza i Nataszy. Na jego mocy zajęte zostały m.in. akcje CZT (CZTOREBKA) należące do Mateusza Świtalskiego pełniącego jednocześnie funkcję prezesa zarządu notowanej na GPW spółki. Tym razem chodzi o 21 786 991 akcji stanowiących 29,04% kapitału zakładowego Czerwonej Torebki. W sumie, wraz z przejętymi na mocy wcześniejszych zabezpieczeń akcjami, Forteam zajął ok. 64,5% akcji spółki, a także może wykonywać określone prawa głosu z zajętych akcji..

Postanowienie sądu dotyczy również wszystkich udziałów w Bio Family. Jest to powstała w 2017 r. sieć supermarketów z bio żywnością, kosmetykami i środkami czystości należąca formalnie do Mateusza Świtalskiego. Ponadto sąd zdecydował się zabezpieczyć wszystkie udziały Nataszy Świtalskiej w firmie odzieżowej Farasi Fashion i Mateusza w centrum konferencyjnym Ogrodowa 12 w Poznaniu.

Jednocześnie ostatnie zabezpieczenie jest związane z wcześniejszym obrotem certyfikatami inwestycyjnymi w Świtalski FIZ. Przypomnijmy, certyfikaty należące do Nataszy i Mateusza zostały objęte zabezpieczeniem sądowym wcześniej, bo w kwietniu 2020 r. Mimo tego zabezpieczenia, certyfikaty zostały przez nich zbyte. W związku z tym Forteam zażądał od Mateusza i Nataszy finansowego zadośćuczynienia, a uzyskane teraz zabezpieczenie jest niejako odszkodowaniem za ich bezprawne działania. Oznacza to również, że każda osoba uczestnicząca w obrocie certyfikatami Świtalski FIZ należącymi wcześniej do Mariusza Świtalskiego musi liczyć się z tym, że będzie zobowiązana do zapłaty odszkodowania za utrudnianie Forteam prowadzenia egzekucji z tych certyfikatów.

– Już od dłuższego czasu obserwujemy jak Mariusz Świtalski stara się uniknąć odpowiedzialności i wypłacenia przysługujących Forteam należności m.in. poprzez zbywanie swojego majątku na rzecz dzieci i angażując się w inne działania mające na celu ukrycie majątku. Niezależnie od jego wysiłków, nasze szybkie i zdecydowane działania udaremniły kolejną próbę oszustwa i zniechęcenia nas do dochodzenia sprawiedliwości i odszkodowania za straty, które spowodowały działania Mariusza Świtalskiego – powiedział Christopher DeLise, Prezes funduszu Delta.

To zabezpieczenie zostało uzyskane w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie sporu z Mariuszem Świtalskim w dalszym postępowaniu cywilnym. Sprawa związana jest u z naruszeniem przez niego umowy gwarancyjnej zawartej z Forteam Investments w 2015 r.

Dla przypomnienia: 8 maja 2015 r., Forteam zakupił od Czerwonej Torebki 100% akcji Małpka S.A., właściciela sieci sklepów Małpka Express. W rozliczeniu transakcji Forteam zbył swój pakiet akcji (16,18%) Czerwonej Torebki. Podpisując Umowę sprzedaży, Strony zdawały sobie sprawę z trudnego położenia spółki Małpka. W samej umowie wskazano, że strony mają świadomość, iż w celu osiągnięcia progu rentowności tej spółki wymagane jest dalsze znaczne finansowanie.

Dlatego też, dodatkowo Mariusz Świtalski i Sowiniec Group zawarły z Forteam Umowę Gwarancji, która gwarantowała Forteam uzyskanie gwarantowanego zwrotu z inwestycji w Małpkę w przypadku późniejszej odsprzedaży sieci sklepów Małpka Express podmiotowi trzeciemu. Mariusz Świtalski złożył na piśmie oświadczenie, iż dysponuje on osobiście majątkiem niezbędnym do wywiązania się z zawartej Umowy Gwarancyjnej.

Gdy Forteam próbował sprzedać Małpka Express w 2018 r., nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży określoną w Umowie Gwarancji, pomimo zaangażowania renomowanej, niezależnej firmy doradczej – CIC Corporate Finance, która przeprowadziła profesjonalny proces sprzedaży. Mariusz Świtalski nie skorzystał z prawa pierwszej oferty i również nie odkupił Małpki Express za gwarantowaną cenę.

W związku z tym, 28 grudnia 2018 r. Forteam powiadomił Mariusza Świtalskiego o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie Umowy Gwarancji. Mimo to, Mariusz Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały swoich zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie roszczeń i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego. W związku z działaniami Mariusza Świtalskiego, Forteam zostało zmuszone do podjęcia kolejnych kroków dążących do zabezpieczenia części majątku jego dzieci oraz innych podmiotów, do których Świtalski wytransferował własne mienie.

Jednocześnie, oprócz postępowania cywilnego, Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie działania na niekorzyść Forteam Investments Limited w związku ze zdarzeniami towarzyszącymi nabyciu przez fundusz w 2015 r. sieci sklepów Małpka. Łącznie prokuratura bada możliwość popełnienia co najmniej trzech czynów: oszustwa, świadomego niezaspokojenia roszczeń Forteam i prania brudnych pieniędzy.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus