Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wiesz w co inwestujesz: Ailleron [BR Premium]

Udostępnij

Jeszcze kilka lat temu, dzwoniąc do kogoś, zamiast sygnału nawiązywania połączenia można było usłyszeć ustawiony przez niego fragmentu utworu. Stosowanie takiego urozmaicenia wykonywania połączeń trafiła w gusta Polaków i w błyskawicznym tempie, pod rożnymi nazwami usługa była dostępna u wszystkich największych operatorów. Jednak, tak szybko jak stało się to popularne, tak ludzie o tym zapomnieli, a obecnie już każdy przyzwyczaił się do tradycyjnych sygnałów. Dynamiczne zmiany rynkowe zmusiły lidera usług RBT do poszukiwania alternatyw, które pozwolą na dalszy rozwój. Taką alternatywę znaleziono, ale jak pokazują perypetie spółki, poruszanie się w nowej niszy jest niezwykle trudne.

Dwa w jednym

ALL (AILLERON) to polskie przedsiębiorstwo informatyczne, działające na rynku tworzenia oprogramowania dla firm z całego świata. Spółka powstała w 2008 r. w Krakowie, jako Wind Mobile i zadebiutowała na NewConnect w 2011 r. Początkowo, firma funkcjonowała w branży telekomunikacyjnej, by z czasem próbować swoich sił w innych, pokrewnych sektorach. W 2014 r. Wind Mobile przejął Software Mind, technologiczny podmiot, który niejako ukierunkował na nowo działalność całego przedsiębiorstwa. Obecnie, Ailleron tworzy Grupę Kapitałową, w której skład wchodzi oprócz jednostki dominującej wchodzą 4 podmioty zależne: Ailleron Outsourcing Services, Ailleron Global, Ailleron Asia PTE oraz właśnie Software Mind.

Źródło: spółka

Sam Software Mind to struktura kolejnych kilkunastu podmiotów zależnych, która wskazuje na międzynarodowy charakter przedsiębiorstwa. Blisko 85% generowanych przez SM przychodów ze sprzedaży pochodzi z rynków zagranicznych. Odradzający się kluczowy segment jednostki dominującej również jest nastawiony na eksport, ale duże kontrakty mają być podpisywane również w Polsce. Łącznie, w całej Grupie, sprzedaż zagraniczna odpowiada za blisko 70% przychodów. Rozróżnienie dwóch działalności w ramach Grupy Kapitałowej: Ailleronu i Software Mind będzie nam towarzyszyć przez resztę tekstu, gdyż jest to kluczowe w zrozumieniu biznesu notowanej na GPW spółki.

Pierwsza z nich, skupiona w segmencie Fintech, koncentruje się na tworzeniu oprogramowania dla sektora finansowego, głównie banków. W ramach Fintechu, Ailleron dostarcza gotowe produkty (o których będzie jeszcze mowa), ale również buduje spersonalizowane pod konkretnego odbiorcę systemy bankowości internetowej, a także systemy wspierające sprzedaż produktów finansowych i leasingów. Software Mind to z kolei podmiot funkcjonujący w gałęzi outsourcingu usług programistycznych. W zakresie jego działalności programiści dostarczają usługi tworzenia, rozwoju i utrzymania software’u dla swoich klientów, których gro pochodzi z branży finansowej, medycznej oraz e-commerce. Większość kontrahentów Grupy to firmy z Europy Zachodniej, głównie Wielkie Brytanii, Niemiec, krajów skandynawskich oraz Stanów Zjednoczonych. Poza tym, w raportach Ailleron uwzględnia jeszcze jeden segment – Hoteltech, reprezentowany w największej mierze przez produkt iLumio, rozbudowaną aplikację, która posiada zestaw cyfrowych narzędzi do obsługi gości hotelowych. Pod koniec 2022 r. miał jednak miejsce wykup menedżerski tego segmentu (MBO), a jego wyniki aktualnie nie wpływają na Grupę. W Ailleronie, w aktywach pozostały jedynie wartości niematerialne i prawne do iLumio, za które spółka otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX